Haberler

Topbaş: İptal kararı için B planımız var

Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Yasin Kılıç
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mahkeme tarafından iptal edilen İstanbul''un 1/100 bin ölçekli planı için temyize gideceklerini söyledi.

İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından hazırlanarak iki yıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi''nden oybirliğiyle geçen 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı''na karşı 8 ayrı oda, ortak metinle farklı mahkemelere başvurmuştu. İnşaat Mühendisleri Odası''nın açtığı dava geçtiğimiz hafta sonuçlandı. 2. İdare Mahkemesi ''hukuka aykırı planlama yapılamaz'' gerekçesiyle planları iptal ederek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İstanbul''un Çevre Düzeni Planı ile ilgili bugüne kadar 66 dava açıldığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Maalesef bu ülkede iş yapmak zor. İstanbul, plansız bir şehir. Bir kentin çevre düzeni planı, o kentin geleceğini hazırlamak adına önemli. Çevre düzeni planımız meclisten oybirliği ile geçmişti. 9 üniversiteden uzmanlarca hazırlatılan çevre planları için açılan davaların birçoğunda ara kararlar hep lehimize. Mahkemenin iptal gerekçelerini doğru bulmadığımız için temyize gideceğiz." dedi. 1/100 binlik planlarının iptal edilmesine rağmen 1/5 binlik plana göre çalışmalara devam ettiklerini belirten Topbaş, "Çevre düzeni planı, İstanbul''un geleceğini, gelecekteki fonksiyonunu ve konumunu net olarak ortaya koyacak. Planın durdurulması, gölge etmekten başka bir şey değil. Bu davalar açılırken iyi niyetli olmayan davalar da olduğunu bildiğimiz için sıkıntıya düşmeyelim diye bir B planı hazırlamıştık." şeklinde konuştu.

Mahkeme, planın yapımının, belediye şirketlerinden BİMTAŞ''a ihale edilmesini, şekil unsuru bakımından hukuka aykırı buldu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.