Haberler

Ünye Kalesi''nde restorasyon

Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiyeturizm.com
Ordu''nun Ünye İlçesi''nde yer alan, 2500 yıllık Karadeniz kıyısındaki en büyük kale olan Ünye Kalesi''nin yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü''nce başlatılan çalışmalar ile içerisinde iki kaya mezarı, iki tünel bulunan ve sönmüş bir yanardağın üzerine oturan kale, diken ve çalılardan temizlenerek ortaya çıkarılacak.

Bu çalışmalarda arkeolojik bir kazı çalışması olmamasına rağmen 15 kadar mezarın ortaya çıkması, Osmanlılar da dahil olmak üzere pek çok kavimce kullanılan kalenin tarihi önemini daha da artırdı. Çalışmalar sırasında çıkarılan arkeolojik buluntular Ordu Müzesi''ne nakledilerek muhafaza ediliyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, Ünye Kalesi''nin restorasyon çalışmalarının bitirilmesinin ardından yörenin turizm açısından cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Çalışmanın ardından kalenin ışıklandırılacağını bildiren Günay, çalışmayla geçmişte gerçekleştirilen ve hatalı olduğu ortayı çıkan restorasyon çalışmasının da düzeltildiğini ifade etti.

Denize sadece 7 kilometre mesafede yer alan Ünye Kalesi''nin Samsun''dan Hopa''ya kadar kadar uzanan sahildeki en büyük kale olduğunu söyleyen Günay "Kısa bir süre önce başlayan ve yaklaşık iki yıl içinde bitirmeyi amaçladığımız çalışmalar tamamlandıktan sonra kale mıknatıs gibi turist çekecek. Turizmle beraber hızlı gelişme sürecinde bölgenin ekonomisine de yüksek düzeyde katkı sağlanacaktır ancak burası için alınan ödenek 40 - 45 gün içinde bitiyor. Biz, o zaman yeniden başvuracağız. Burası için 380 bin YTL ödenek verilmişti. Burası bir de arkeolojik kazı yapılması için Bakanlığımıza başvurumuz olacak. Kale Ünye''yi ayak altına seren manzaraları ile bakı terasları, gezi parkurları, merdivenler de bulunacak." şeklinde konuştu.

Ünye Kalesi''nin tamamen gün yüzüne çıkarılması işlemlerinin 2 Milyon YTL''yi bulabileceğini ifade eden Günay, Ünye Kalesi''nden sonra İkizce''deki Gençağa Kalesi''nin onarılacağını sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.