Haberler

Başkan Topbaş; “Plan iptali yatırım ve projeleri etkilemeyecek…”

Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Çevre Düzeni Planı’nın iptaliyle ilgili temyize müracaat edeceklerini ve gerekirse ‘B’ planına gideceklerini açıklayan Başkan Topbaş, plan iptalinin yatırımları ve projeleri etkilemeyeceğini kaydetti.

“Çevre Düzeni Planı İstanbul’un geleceğidir…”
Saraçhane Belediye Sarayı’nda Arnavutluk Cumhuriyeti Başkenti Tiran’ın Belediye Başkanı Edi Rama’yı kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nın iptaliyle ilgili temyize müracaat edeceklerini ve gerekirse ‘B’ planına gideceklerini açıklayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul plansız bir şehir, ama maalesef bu ülkede iş yapmak zor. 9 üniversiteden uzmanlara hazırlatılan Çevre Düzeni Planları Meclisimizden oybirliğiyle geçmişti. Ancak plan hakkında tam 66 dava açıldı. Plan yapılma süresince davet ettiğimiz odalar toplantılara katılmadı. ‘Görüşlerinizi verin’ dedik, vermediler. Yazılı davetler yapıldı, gelmediler. Bu kenti sevdiğini ve bu kent adına hizmet yaptığını söyleyenlerin temsil ettikleri camiaya karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri açısından, dava açmadan önce bu davetlere katılması gerekirdi. Plan İstanbul’un gelecekteki fonksiyonlarından, nüfus hareketine kadar konumunu net olarak ortaya koyuyor. İstanbul’''un önümüzdeki 100 yıla nasıl gireceğinin ana kararlarını veriyor. Bir ülkenin ulusal planları yoksa o ülkenin geleceği konusunda net bir şeyler söyleyemezsiniz. Limanları, havaalanları nerede olacak, ulaşım aksları nasıl değerlendirilecek, sanayi bölgeleri, tarım ve yerleşim alanları ile şehirlerin gelişmeleri nerelerde olacak. Bütün bunlar ulusal ve çevre düzeni planlarında belirlenir. Bugüne kadar yönetimler niçin bu ülkenin ulusal planlarını yapmadılar, soruyorum. Bütün bu nedenlerle planın iptal edilmesi yapılan işlere gölge etmekten başka bir şey değil.”

“Plan iptalinden bütün Marmara Bölgesi etkileniyor…”
“Çevre düzeni planı o kentin geleceğini hazırlamak adına önemli. Üstelik Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan aldığımız izin doğrultusunda Çevre Düzeni Planları’nı Marmara Bölgesi ölçeğinde hazırlamıştık. Yani plan iptalinden bütün Marmara etkilenecek” diyen Kadir Topbaş, bu tür davaların birçoğunda ara kararların Büyükşehir Belediyesi lehine verilmesine rağmen, planların şekil ve yetki yönünden iptal edildiğine dikkat çekti. Başkan Topbaş, “Oysa Bakanlık bize Marmara Bölgesi ölçeğinde plan yapma yetkisini kanunla bize verdi. İmzaları bulunanlar arasında şehir plancısı olmayanların olduğu belirtiliyor. Bir plancı olarak söylüyorum. İmzalarda bir şehir plancısı da olsa yeterliydi. Bir haritacının imzasının bulunması da plan için artı bir değerdir. Maalesef gerekçelere bakınca bizim doğru bulmadığımız yönlere dikkat çekiliyor. Bize açılan davalardaki gerekçeleri dikkate alırsak, davaların reddedilmesini hak etmediğini düşünüyoruz. Bu nedenle temyize gideceğiz. Yargı süreci devam edecek. Fakat söz konusu davalar açılırken, iyi niyetli olunmadığını görerek yarın sıkıntıya düşmeyelim diye bir B planı hazırladık. B planı çerçevesinde yeni bir Çevre Düzeni Planı hazırlıyoruz, olası bir sıkıntıyı böyle aşacağız. Bu şehrin 6 ay, 1 yıl gibi bir süre plan beklemeye tahammülü yok” diye konuştu.

“Plan iptali yatırım ve projeleri etkilemez…”
Şu anda İstanbul’un bölgesel planları bulunduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Şu anda 1/5000’lik bölge planları devrede ve faaliyetler bu plana göre yapılıyor. Bu plan iptali İstanbul için düşünülen Galataport, Ataşehir Finans Merkezi gibi projeleri engellemeyecek. Bu ülkede herkes her konuda konuşuyor. Herkes her şeyi bildiği için her şey yazılıyor. Ataşehir ya da Galataport ile ilgili planlar iptal edilmiş değil, onlarla ilgili planlar yürürlükte. Hiçbir proje durmaz. Kartal olsun, Ataşehir olsun, hiçbir proje tüm projeler devam edecek” şeklinde konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.