Haberler

Sigara içenler dikkat!

Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yasak getirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dokümanlar da kanıt olarak kullanılacak. Ayrıca sigara yasağındaki 62 YTL’lik idari para cezasının, kanuni süresi içinde ödenmesi halinde 15.5 YTL’lik indirim uygulanacak.

İçişleri, Maliye ve Sağlık bakanlıklarının dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle, kamu kurum ve kuruluşlarına ait yer, araç, bina ve tesislerde tütün ürünü tüketenlere verilecek idari yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. 19 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe giren tebliğe göre, belirtilen yerlerde tütün ürünü tüketenlerle ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlilerince idari para cezası verilecek.

Görevliler, bu yerlerde tütün ürünleri tüketildiğini haber aldığında, gerekli araştırmayı ivedilikle yapacak. Yeterli delil bulduğunda ya da tütün ürünleri tüketildiğini tespit ettiğinde, idari yaptırım karar tutanağı düzenleyecek. Tütün ürünü tüketiminin ispatında, usulüne uygun olarak tanzim edilen tutanak veya olay raporu, varsa ihbarda bulunan şikâyetçinin ya da diğer kişilerin beyanlarını içeren tutanak ve ispata yarar fotoğraf, video kaydı gibi görsel dokümanlar yeterli olacak.

Tebliğ uyarınca idari yaptırım karar tutanağı 3 nüsha olarak düzenlenecek. Bir sureti ilgili kişiye verilecek tutanağın, bir sureti kararı uygulayan birimde kalacak, diğer sureti de para cezasını tahsile yetkili idareler hariç, ilgilinin ikametgâhının bulunduğu vergi dairesine gönderilecek. Aynı kabahatin birden fazla işlenmesi durumunda da, her bir kabahat için ayrı idari yaptırım tutanağı tutulacak.

Tebliğe göre, yasaklanan mekânlarda tütün ürünü tüketenlere verilecek 62 YTL’lik idari para cezasının kanuni süresi içinde ödenmesi halinde, 15.5 YTL indirim uygulanacak ve bu şekilde ceza 46.5 YTL olarak tahsil edilecek.

Kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 ay içinde başvurması halinde idari para cezasının ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, 1 yıl içinde 4 eşit taksitte ödenmesi kararı da verilebilecek. Taksitlendirme başvurusu, idari yaptırım kararının tebliğini takip eden 1 ay içinde kararı veren idareye yapılacak. Talepler de, idarelerce karara bağlanacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.