Haberler

Surlarda Roma dönemine ait asker mezarları bulundu

Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Trakya Net Haber
Edirne''de, inşa edilecek bir iş merkezinin temelinde yapılan kazılarda, Roma lejyonerlerine ait olduğu belirlenen mezarlar bulundu.

Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Engin Beksaç, yaptığı açıklamada, eski Ticaret Borsası arsasına yapılması planlanan iş merkezinin kazıları sırasında çıkan bulguların Edirne Koruma Kuruluna bildirildiğini ve yapılan sondaj kazılarıyla bir dönem tarihine ışık tutacak kalıntılara erişildiğini söyledi. Kazılarda, Edirne surlarının ve sur dibinde toplu mezarların bulunduğunu ifade eden Beksaç, ''''Roma İmparatoru Vanes komutasındaki ordu, Hadrian (Edirne) Savaşı''nda bozguna uğruyor. Burada bulunan mezarlar geç Roma dönemiyle bağlantılı. Gömü biçimleri Hıristiyan olduklarını gösteriyor. Sur dibindeki mezarlar bu savaşlarda ölen ve kalede görevli Roma lejyonlarına ait mezarlar'''' dedi. Beksaç, arkeolojik kazılarda Edirne''nin ilk kuruluş yıllarına inildiğini de kaydetti.

Kazıda görevli arkeolog Bülent Türkmen de Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya başkanlığında nisan ayında başlatılan kazılara 20 işçi ve 3 uzmanla devam ettiklerini bildirdi. Kazılar sırasında görkemli Roma ve Osmanlı dönemine ait parçalara ulaşıldığını belirten Türkmen, şu bilgileri verdi:

"Hadrianapolis (Edirne) kenti surlarının devamını yani doğu surlarını bulduk. 4 metreye ulaştığımız sur oldukça görkemli. Onun yanı sıra sur dibi gömme geleneği mezarlar, (Milet işi) dediğimiz Osmanlı seramikleri, ahşap yapıları bulduk. Burası MÖ 123 tarihinde yapılmış (Castroom) dediğimiz önemli bir kale. Avrupa yolu üzerinde olduğu için bu şekilde korunmuş. Bu surlar 1868 yılında dönemin Edirne Valisi tarafından üstte kalan surlar yıkılarak, kale içi, kale dışı şeklinde düzenlenmiş."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.