Haberler

3. köprü iki katlı olacak

Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hamdi Ateş
Marmaray ile İstanbul Boğazı''nın altından geçmeye hazırlanan trenler, üçüncü boğaz köprüsüyle boğazın üstünden de geçecek. İstanbul''a yapılacak yeni köprüde Japon modeli uygulanacak. Ulaştırma Bakanlığı, köprünün hem araçlar hem de tren geçecek şekilde projelendirilmesi kararını aldı.

Japonya''da yaygın olarak kullanılan sistemle köprü ya iki katlı olacak ya da tek katlı köprünün bir bölümü demiryolu hattına ayrılacak. Nereye yapılacağı sır gibi saklanan 3. boğaz köprüsü de öncekilerden farklı olarak çok işlevli inşa edilecek. Ulaştırma Bakanlığı, bundan sonra yapılacak köprülerin hem karayolu araçlarına hem de demiryolu araçlarına da hizmet edecek şekilde yapılması için ilke kararı aldı.

İki Köprüden Ucuz
Köprünün tek katlı inşa edilmesi durumunda köprünün iki yanından karayolu araçlarının, ortasından ise iki hat olarak demiryolunun geçecek. Bir bakanlık yetkilisi ihaleye çıkılan İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu projesinde bu modelin ilk kez uygulanacağına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Köprüde hem karayolu hem de demiryolu geçişi olacak. Bu sistem ayrı ayrı iki köprüden çok daha ucuz. Ayrıca ulaşım da entegre hale gelecek." TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da kararı olumlu bularak, Çanakkale ve İstanbul boğazlarına yapılacak köprülerde mutlaka demiryolu geçişlerinin sağlanması gerektiğini söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.