Haberler

They are talking

Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Referans Yazan: Sinan Tanyıldız
Adana''da çelik konstrüksiyon inşaat dönemi başlıyor. Cumartesi sabahı bu işi yapmaya soyunan Süleyman Sönmez''in örnek yapısındaydık. Benim oldukça hoşuma gitti bu sistem. Sonra Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı bize katıldı.

İstanbul''dan DASİFED''in toplantısına katılmak için gelmişti, zamanı da vardı. Birlikte çelikten yapılmış villanın balkonunda kahvaltı yaptık. İkinci yapının karkası da karşımızda duruyordu.

Çelik denince Türkiye''de akla gelen markalardan önde gelenidir Tosyalı Holding. Doğal olarak bir süre çelikten bahsettik. Dünyadaki çelik binaların özelliklerini konuştuk. Sonra sıra Türkiye''deki krize geldi.

Fuat Tosyalı gülümseyerek bunun yanıtını verdi:

- They are talking we are working. Herkes işine bakarsa kriz atlatılır, dedi.

Ve sonra da güzel bir örnekle konuşma renklendi:

- Kriz ruh çağırmaya benzer, diyerek konuşmasını sürdürdü. Bir kişi ruh çağırırsa ruh gelmeyebilir, dedi. Ama herkes ruh çağırırsa o zaman istenen ruh gelir. Kriz de böyle bir şey. Herkes krizin gelmesini ister ve durmadan krizden söz ederse kriz gelir.

Tabii işin latife kısmıydı bu örnekler.

Fuat Bey, bankaları örnek gösterdi. Daha önceki yıllarda, bu tür krizlerde bankalar telaşlanıp borçları geri istiyorlar ve işadamlarını sıkıştırıyorlardı. Oysa şimdi bankalar hâlâ kredi vermek için uğraşıyordu. Yani ekonomik yapımız güçlenmiş, ayaklarımız yere sağlam basıyordu.

Jhon Hopkins Üniversitesi''nde geçen ay bir konuşma yapan ve öğrencilere Türkiye''yi anlatan Fuat Tosyalı, orada verdiği örneği bize de verdi:

- Kedi en çok neden çıldırır, biliyor musunuz? dedi.

Şöyle bir düşündük.

Üniversite giriş sınavlarındaki sorulara benziyordu bu! Hepimizin yanıtı şu oldu:

- Köpeklerden,

- Hayır, yanıtı aldık.

Meğer kediler en çok "serseri fare"den nefret edermiş.

- Neden? diye sorduk.

- Serseri fare, kedinin canını çıkartır, delikten deliğe girer, kedi de arkasından koşar durur ama onu yakalayamaz ve feleğini şaşırır. İşte ülkemizde böyle serseri bir kriz artık yaşanmaz. Bunu biliyoruz.

"They are talking we are walking" cümlesi bana başka çalışanları da hatırlattı. Örneğin Mersin''den doğan Woody''s Fastfood zincirlerini, Antakya''daki Elea Zeytinyağları''nı, Adana''daki çekirdekli üzüm suyu King''i.

Evet, bunların sahipleri de durmadan çalışıyor.

Kriz var mı, yok mu tartışmasına girmeden yani ruh çağırmadan işlerine bakıyorlar ve eminim Fuat Tosyalı gibi "They are talking we are working" diyorlardır.

Antakya''da yakın bir gelecekte ilaç gibi zeytinyağı üretecek firmanın sahibi Yaşar Kemal Nalçabasar''la sohbet ederken "34 bin zeytin ağacımız var" dedi. Sonra da ekledi: "Bu ağaçlardan 20 tanesi 600 yaşında."

Şaşırdım tabii. "Nereden biliyorsunuz?" diye sordum. Bana Ankara Üniversitesi hocalarından zeytin gen haritasını çıkartan Mücahit Taha Özkaya''dan bahsetti. Ve "Bir zeytin ağacı 2500 yıl yaşar. Eski ağaçların zeytinlerinden çok kaliteli zeytinyağı üretilir", bilgisini de verdi. Rahmetli Tuğrul Şavkay''ı andık birlikte.

Bilirsiniz, Tuğrul Bey zeytinyağı konusunda da uzmandı, kendi adına zeytinyağı üretmiş ve adını da markalaştırmıştı.

Çukurova bölgesi her ne kadar petrol merkezi olacaksa da tarım hâlâ bir numaralı sırada yerini koruyor ve bugünlerde Çiftçiler Birliği''nin yeni başkanı Behçet Homurlu, genleriyle oynanmış tohumların artık tartışılması gerektiğini belirtiyor.

İnsanlarımız hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Mersin sahillerinde bitmek üzere olan iki 5 yıldızlı otel, bu sezon müşteri kabul etmeye başlayacak.

Hâlâ balığın en güzeli Narlıkuyu''da sunuluyor…

Adana tabii ki kebap merkezi olmanın keyfini yaşıyor. Ve yabancı yatırımcıların biri gelip biri gidiyor. Geçen cumartesi günü Yelken Kulübü''nde 15 yabancı yatırımcı için gece düzenlendi.

Ben Fuat Bey''in sözünü çok beğendim; yazın bir kenara: "They are talking we are working."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.