Haberler

Halep turları Hatay''daki turizmcilerin yüzünü güldürdü

Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: İsa Sezen
Turizmciler, tarihî ve kültürel açıdan büyük bir mirası barındıran Antakya''yı Suriye''deki Halep şehriyle birlikte pazarlamaya başlayınca turist sayısı önemli ölçüde arttı.

Antakya''yı gezen yerli ve yabancı turistler, günübirlik olarak 1,5 saat uzaklıktaki Halep''e götürülüyor, bu sayede Antakya''daki otellerde bir gece yerine iki gece konaklıyor. Turizmin gelişmesiyle Antakya''da kurulan seyahat acentesi sayısı bir yılda 8''den 18''e çıkarken yeni otel yatırımları da gündeme geliyor. Gerek havalimanının açılması gerekse Halep turlarının etkisiyle Kilikya turları kapsamında Hatay''a gelen turların önemli ölçüde arttığını belirten Antakya Dedeman Oteli''nin Genel Müdürü Aydın Duran, büyük tur operatörlerini bölgeye çekmek için görüşmeler yaptıklarını söyledi. 6 ay önce hizmete giren Antakya Dedeman Otel, iki gece üç gündüz olarak hazırladığı paket turlarla bugüne kadar 600 turisti bölgeye çekti. Günübirlik olarak Halep''e götürülen turistler bir günlerini de Antakya''da geçiriyor. Gece konaklamaları da Antakya''da yapılıyor. 2 gece 3 gündüz oda ve kahvaltı olarak ayarlanan turların kişi başı maliyeti 100 Euro. Bu yıl sonu için tek başlarına bin 500 kişiye Antakya-Halep turu yaptırmayı hedeflediklerini belirten Genel Müdür Duran, 2009''dan itibaren yabancı turistleri çekmeyi planladıklarını ifade ediyor. Antakya''nın yeterince yabancı turist çekememek konusundaki en büyük sıkıntısının yurtdışından şehre direkt uçuş bulunmaması olduğunu vurgulayan Duran, "Ayrıca yurtiçinden de farklı illerden uçuşların olması lazım. THY dışında şu anda Antakya''ya uçan havayolu şirketi yok. Pegasus''un hazırlık yaptığını biliyoruz. Ama öyle sanıyoruz ki dış uçuşların açılmasını bekliyorlar." diyor. Duran, Ortadoğu ülkeleri için de bir projeleri olduğunu belirterek, "Ortadoğu''dan gelenler ortalama 2 bin 500 geceleme yapıyor burada. Bu daha da artabilir." ifadelerini kullanıyor. 2006 yılında 233 bin 510 yabancı turistin Hatay''ı ziyaret ettiğini aktaran Dedeman Antakya Oteli''nin yatırımcısı Bedi Çankaya ise bu rakamın yüzde 61,7''sini Suriyelilerin oluşturduğunu dile getiriyor.

Binlerce yıllık tarihi olan iki şehir birbirini pazarlıyor
Aralarında 90 kilometrelik mesafe bulunan Antakya ve Halep''in tarihleri binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Dünyada ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Antakya, üç semavi dine ev sahipliği yapmasının yanı sıra dünya üzerinde kurulan ilk Hıristiyan kilisesinin burada bulunması sebebiyle kültür turizmi için büyük önem taşıyor. Halep ise tarihî ipekyolunun kalan tek kalıntılarını barındırıyor. Savaşlarla fethedilemeyen kalesiyle ünlü şehrin kapalıçarşısı uygun fiyatlarıyla alışveriş meraklılarını cezbediyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.