Haberler

Tarihi ustalar kurtarıyor

Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Gaziantep 27
Kilis''te, tarihi camilerin restorasyonuna taş ustaları imzalarını atıyor. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2006 yılından itibaren tarihi camilerin restorasyonuna hız verildi.

Restorasyon kapsamında, Çalık Cami, Tabakhane Cami, Muallak Cami, Kadı Cami, Cüneyne Camisi''nin restorasyon çalışmaları tamamlanarak, hizmete açıldı. Şörhabil Cami ve Türbesi, Şeyh Mehmet Bedevi hazretlerinin türbesinin restorasyon çalışmalarına başlandı.

Geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan taş yapıların restorasyonu sırasında en büyük görev kaybolan meslekler arasında bulunan taş ustalarının marifetli ellerinden hayat buluyor. Taş ustaları, beyaz taşları yontarak, tarihi camilerin restorasyonunda kullanıyor. Taş işlemeciliği ustalarının titizlikle yonttukları taşların yerlerine konulmasından sonra yapılan çalışmalarının bitirilmesi ile tarihi camiler aslına uygun şekilde restorasyonu yapılıyor.

Taş ustalarından Mehmet Demir, taş yapıya her geçen gün artan bir talep olduğunu belirterek, "Geçmişte bütün evler taş ile yapılırdı. Daha sonra briket ve tuğla ile yapılan evlerin sağlıksız olduğunun anlaşılması üzerine geri eskiye bir dönüş var. Taş ustası yok denecek kadar az, restorasyon çalışmalarına son yıllarda büyük önem veriliyor. Taş yapılan sağlık açısından çok iyi, taş binalar yaz aylarında sıcağı, kış aylarında ise soğuğu geçirmez. Tarihi camileri restorasyon yapmak sanıldığı kadar kolay değil, çünkü aslına göre restorasyon yapılıyor. Bu nedenle çok dikkatli davranmak ve orijinaline uygun yapmamız gerekiyor" dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bakım çalışmalarının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki kültür varlıklarının rölöve, restorasyon, restitüsyon projeleri, sokak sağlıklaştırma, çevre düzenlemeleri projeleri ve bunların uygulamalarıyla değerlendirme, muhafaza, nakil işleri ve kazı çalışmalarına ilişkin yönetmelik çerçevesinde yürütüldüğünü belirttiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.