Haberler

Bitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları müzeyi olumsuz etkiledi

Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Gaziantep Hakimiyet
Gaziantep''te uzun zamandır Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarının yapıldığı Hanifi Sokak''ta yer alan Etnografya Müzesi, restorasyon çalışmaları nedeniyle olumsuz yönden etkilenirken, yetkililerin bu duruma sessiz kalması dikkat çekti.

1985 yılında Hasan Süzer tarafından restore ettirilerek Etnografya, müzesi bir zamanlar ziyaretçi akımına uğrarken, şimdilerde Hanifi Sokak''ta bitmek bilmeyen restorasyon çalışması ile kendi kaderine terk edilmiş.

Etrafının kapalı olması ve sokak çalışmaları nedeni ile vatandaşlar tarafından unutulan Etnografya Müzesi''ne şimdilerde sadece şehir dışından gelen turistler tarafından ilgi görüldüğü öğrenildi.

Öte yandan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Etnografya Müzesi''ni tüm öğrenciler ücretsiz gezme fırsatı buldu. Bayram nedeniyle Etnografya Müzesi''ne uğrayan öğrencilerin ilgisini çeken Antep Savunması’nda kullanılan silahlar ve savaş araçları oldu.Gün boyunca öğrencilere ücretsiz açık olan müzeyi sadece öğrenciler değil, ücret vermekten kaçınan vatandaşlarda ücretsiz gezebilme fırsatını da buldular.

Hasan Süzer tarafından restore ettirilen ve içerisinde Antep savunmasında kullanılan silahlar, savaş araçları, belgeler, kahraman, gazi ve şehitlerin fotoğraflarının sergilendiği Etnografya Müzesi''ni günde 200 kişinin ziyaret ettiği öğrenildi. Özellikle turizm aylarında ziyaret edenlerin sayısının arttığını belirten yetkililer, müze etrafında yapılan çalışmalar nedeniyle ziyaretçi sayısının düştüğünü de dile getirdiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.