Haberler

Kral mezarlı havuz yıkılacak

Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Zeki Özkeskin
Karya dönemine ait kaya mezarlarının üzerindeki havuz bir ay içinde yıkılacak.

Muğla''nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesinde, 3500 yıllık Karya Krallığı dönemine ait kaya mezarlarının üzerinde bulunan kaçak havuzun bir ay içinde yıkılması için encümenden karar çıktı. Konuyla ilgili mülk sahibine tebligat yapıldığı, sahibin yıkmaması durumunda belediye tarafından yıkılacağı belirtildi. Öte yandan kaya mezarları üzerindeki villaların da Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın destek vermesi halinde kamulaştırma yapılabileceği, böylece mülk sahibinin de mağdur edilmeyeceği kaydedildi.

Fotoğraflar Bulundu
Mayıs ayının ortalarında gündeme gelen kaya mezarlarının üzerine villa ve kaçak havuz yapılması ile ilgili haberleri ihbar kabul ettiklerini ve detaylı araştırma başlattıklarını belirten ANAVATAN''lı Belediye Başkanı Ali Server Yazgan, "Arşivimiz gözden geçirdik. Bütün konuları evrakları ile birlikte çıkardık. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü arkeologlarının çektiği fotoğraflara ulaştık. Yetkililer bu alana gelmiş, kaya mezarları üzerine yapılan villaların kolonları dökülürken çalışmalarını fotoğraflamış. Buna rağmen konuyla ilgili bize bir uyarı yapılmadı. İnşaatlar bittikten sonra bana ''bu villaları neden yaptınız'' diye soruyorlar" dedi.

Konuyla ilgili evrakların toplanmasının ardından yapılan encümen toplantısında kaçak havuzun yıkılmasıyla ilgili karar alındı. Başkan Yazgan, "Yapılan araştırmada havuzun kaçak olduğunu tespit edildi. Biz de haberler çıkınca öğrendik. Yaptığımız toplantıda da havuzla ilgili yıkım kararı aldık. Kararı mal sahibine tebliğ ettik. Kendisi bir ay içinde yıkmadığı takdirde, havuz belediye tarafından yıkılacak" diye konuştu.

Devlet Desteği
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın kaya mezarları ile ilgili inceleme yapmak üzere Bodrum''a geldiğinde kendisine villalar ve kaçak havuzla ilgili bilgileri aktardığını ve işbirliği talep ettiğini ifade eden Yazgan, "Çözümü birlikte hareket ederek bulmak zorundayız. Şu an ortada mal sahibini koruyan yasal bir durum var. Mevzuat gereği konu, Bodrum Savcılığı''nca da inceleniyor. Soruşturmalar tamamlanınca, Bakan Günay''ı ziyaret ederek tüm gelişmeleri dökümanları ile birlikte aktaracağız ve çözüm yolu bulacağız. Bu konuda çok müsterihiz. Keşke burası daha önce tescil edilmiş olsaydı ve buranın durumunu inşaat yapılmadan önce değerlendirebilseydik. Bu konuda bizim hukuki sorumluluğumuz olmadığına inanıyorum. Önceden gelip tespit etselermiş" dedi.

Villalar da kamulaştırılıp yıkılabilir
Yazgan şöyle devam etti: "Kaya mezarlarının olduğu bölge, halk tarafından İnlitepe olarak biliniyor. Vatandaşlar, 2007 yılına kadar buranın 3500 yıllık tarihi bir yer olduğu bilmiyordu. 2007 yılının şubat ayında Muğla Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu kaya mezarları koruma altına alındı ve kültür mirası olarak tescil edildi. Fakat buradaki inşaatlar, tescil tarihinden 1.5 yıl önce yapılmış. Vatandaş yasal hakkını kullanarak imarlı arazisine projesini yaptırmış, belediyeden ruhsatını da almış. Bu durumda hukuki olarak yapılacak fazla bir şey yok. Bakanlık bu konuda destek vermeli. Villalar, bedelleri ödenerek kamulaştırılırsa, daha sonra gereken ne ise, tarihe de zarar vermeden yeni bir toplantı ile karara bağlanır. Böylece kimse de mağdur olmamış olur."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.