Haberler

Beşiktaş Anadolu Lisesi, 35 okul karşılığında otele dönüşebilir mi

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Vahap Munyar
Haziran ayının ikinci yarısında Four Seasons Otel adıyla kapılarını açmaya hazırlanan Beşiktaş’daki Atik Ali Paşa Yalısı’ındayız.

Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli’ni satın alırken, aynı paket içerisinde Atil Ali Paşa Yalısı’na daha otele dönüşmemiş haliyle Çukurova Grubu’ndan devralan Tayteks’in sahibi Mesut Toprak, tekstil sektöründen 20-30 kadar yakın arkadaşını davet etmiş.

Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli’nin ikinci ayak inşaatındaki tarihi kalıntılar yüzünden başı derde giren Mesut Toprak, oradaki tartışmalar arasında Beşiktaş’taki projeyi tamamlamış.

Toprak’ın davetlileri arasında Kiğılı Giyim’in patronu Abdullah Kiğılı, Orjin Deri’nin patronları, İstinye Park’ın da ortakları Zafer Kurşun-Zafer Yıldırım ikilisi, Yünisan’ın patronu Tamer Pala, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, E.T.F. Tekstil’in sahibi Can Dikmen, Mintay Tekstil’in patronu Ahmet Tayan, Türkün Holding’in Başkanı Erol Türkün, APS Giyim’in patronu Osman Benzeş, Batik Örme’nin patronlarından Tarık Ziyal var.

İstanbul’un en iddialılarından biri olmaya aday otele birara Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Başkanvekilleri Süleyman Orakçıoğlu ile Mehmet Büyükekşi de uğradı.

Otelde kısa bir turun ardından Boğaz kıyısındaki üç-dört masada koyu sohbet başladı. Zafer Kurşun’un gözü yandaki Beşiktaş Anadolu Lisesi’ne takıldı:

Zafer Kurşun: Millli Eğitim’in yerinde olsam İstanbul’un çeşitli noktalarında 35 okul yaptırması kaydıyla bu binayı Mesut Toprak’a veririm. Bu bina İstanbul turizmine kazandırılmalı.

Mehmet Büyükekşi: 35 okul olmaz.

Araya ben girdim: Neden? 35 okul çok mu fazla?

Mehmet Büyükekşi: Aksine, az bile...

Zafer Kurşun: En doğru kararı Milli Eğitim verir.

Araya yine ben girdim: Mehmet Bey, neden "35 okul az bile" dediniz?

Mehmet Büyükekşi: Ataköy Konakları’nı yapan Nihat Delibalta, okula ayrılan alana alışveriş merkezi yapmak istedi. İstanbul Valiliği ve Bakırköy Belediyesi’yle anlaştı. O arsa karşılığı 13 okul yaptıracaktı. Projeye muhalif olanlar İstanbul Valisi ile Bakırköy Belediye Başkanı’nı mahkemeye verdi. Ataköy’de bir okul yerine 13 okul denk düşüyorsa, Beşiktaş’ta, hem de Boğaz kıyısında olan bir okulun yerine 35 okul az bile.

Bunlar konuşulurken masaya Mesut Toprak uğradı. Aslında Beşiktaş Anadolu Lisesi binasının Four Seasons’ın yeni oteline eklenmesi konusunda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’le görüşmesi olmuş. Seyrantepe’de 40 dönüm alan üzerine daha büyük bir Beşiktaş Anadolu Lisesi kompleksi yapmayı önermiş. Çelik, "Belki Anadolu’ya belirlenecek sayıda okul düşünülebilir" yanıtı vermiş. Konu bu görüşmeden öteye gitmemiş.

Sultanahmet’teki otelde tarihi esere değen eli yanan Toprak, Beşiktaş Anadolu Lisesi binası için yine devreye girer mi?

O devreye girse de Milli Eğitim’den veren çıkar mı?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.