Haberler

Uygarlık savaşını Karya kazandı

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal Yazan: Yaşar Anter
Turgutreis''te 3500 yıllık Karya uygarlığı kalıntılarının üstüne inşa edilen villaların yıkılmasına karar verildi. Müteahhite de 5 bin YTL ceza kesildi.

Bodrum''un Turgutreis beldesindeki, Karya uygarlığına ait 3500 yıllık kaya mezarının üzerine yapılan villanın kaçak olan yüzme havuzuna yıkım kararı geldi. Turgutreis Belediyesi''nce villa sahibine de 5 bin YTL para cezası verildi.

Turgutreis''in Bahçelievler Mevkii''nde, müteahhit İsa Şahinkaya tarafından Karya uygarlığına ait 3500 yıllık kaya mezarlarının üzerine yapılan ve çevreciler ile arkeologları isyan ettiren villa için harekete geçildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın da bölgeyi ziyaretinde inceleyip tepkisini dile getirdiği villanın havuzu için Turgutreis Belediye Encümeni''nin 13 Mayıs tarihli toplantısında yıkım kararı aldığı ortaya çıktı. Villa sahibi İzzet Aktaş''a da 5 bin YTL para cezası verildi. Havuzun, kararın tebliğ edildiği 20 Mayıs tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde sahibi tarafından yıkılacağını aksi halde belediyenin devreye gireceğini kaydeden Turgutreis Belediye Başkanı Anavatan Partili Server Ali Yazgan, “Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın destek vermesi halinde söz konusu villalar kamulaştırılabilir. Bölgede çok daha geniş çaplı bir kazı ve kurtarma çalışması yürütülebilir” dedi. Yazgan, kaya mezarlarıyla ilgili Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü''nün yetkili olması gerektiğini belirtirken, “Arşivimizde yaptığımız incelemede Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü arkeologlarının çektiği fotoğraflara ulaştık. Yetkililer bu alana gelmiş, kaya mezarları üzerine yapılan villaların kolonları dökülürken çalışmalarını fotoğraflamış. Buna rağmen konuyla ilgili bize bir uyarı yapılmadı. Şimdi inşaatlar bittikten sonra bana ‘Bu villaları neden yaptırdınız’ diye soruyorlar. Havuzların kaçak olduğunu biz de çıkan haberlerden öğrendik” diye konuştu.

''Kamulaştırma yapılabilir''
Olayla ilgili Bodrum Savcılığı''nca soruşturma yürütüldüğünü aktaran Başkan Yazgan, şöyle devam etti: “Soruşturmalar tamamlanınca, Bakan Günay''ı ziyaret ederek tüm gelişmeleri dökümanları ile birlikte yeniden aktaracağız ve çözüm yolu bulmaya çalışacağız. Burası keşke daha önce tescillenmiş olsaydı. Bu konuda bizim hukuki sorumluluğumuz olmadığına inanıyorum. Burada sadece havuz değil, villalar da yıkılmalı. Ama mülk sahibi mağdur edilmemeli. 2007 yılına kadar buranın 3500 yıllık tarihi bir yer olduğu bilinmiyordu. 2007 yılının şubat ayında Muğla Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu kaya mezarları koruma altına alındı ve kültür mirası olarak tescil edildi. Fakat buradaki inşaatlar, tescil tarihinden 1.5 yıl önce yapılmış. Vatandaş yasal hakkını kullanarak imarlı arazisine projesini yaptırmış, belediyeden ruhsatını da almış. Bu durumda hukuki olarak yapılacak fazla bir şey yok. Bakanlık bu konuda destek vermeli. Villalar, bedelleri ödenerek kamulaştırılırsa, daha sonra gereken ne ise, tarihe de zarar vermeden yeni bir toplantı ile karara bağlanır. Bölge kamulaştırma ile kültür turizmine açılabilir.”

Müteahhit: Bir gecede yapmadık
Kaya mezarının üzerine kaçak yüzme havuzu yaptıktan sonra 140 bin Pound’a satan müteahhit İsa Şahinkaya, belediye encümeninin verdiği para cezası ve yıkım kararına tepki gösterdi. Şahinkaya, “Biz havuzu buraya bir gecede yapmadık. Ayrıca aynı parsel içerisinde diğer villaların da havuzu var. Villa da bir gecede yapılmadı. İnşaat ve iskan ruhsatı var. Yetkililer zamanında uyarıda bulunmadı, ilgilenmedi. Bölgede onlarca mezarın üzerinde veya yanında villa var. Neden sadece bizim havuzumuz veya villamız sorun oluyor. Gerekli hukuki işlemleri başlatıp hakkımızı arayacağız” dedi.

Çevreciler tepkili
15 yıldır Bodrum''da yaşayan ve Karya Uygarlığı ile ilgili 3 kitap yazan rehber- arkeolog Canan Küçükeren ise Karya mezarının üzerine ve yanına villa kondurulmasına isyan etti. Küçükeren, “Adı ‘İnlitepe’ olan söz konusu kaya mezarının soylu bir aileden birine ait olduğunu tahmin ediyoruz. Böyle bir anıt mezarın üzerine havuz yapıp yanına villa dikmek tarihe yapılan büyük bir ayıp ve terbiyesizlik. Göz yummak da sorumsuzluktur. Havuzun kaldırılması yetmez acil olarak villaların da yıkılması gerekir. Bölgedeki diğer kaya mezarları da korumaya alınmalı, toprak altındaki bölümler günyüzüne çıkarılmalı. Basın bu tarih rezaletini ortaya çıkarmasa belki mezarın tam ortasına da bir villa kondurulacaktı” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.