Haberler

Ankaralı kobay mı

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Biliroğlu
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kente Kızılırmak suyunun verilmesini tam 21 gün sonra açıklamasının yankıları sürerken, CHP’li vekil Ali Arslan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Arslan, Bakan Recep Akdağ’a "Bir Belediye Başkanının halkın sağlığıyla oynama ve halkı kobay olarak kullanma hakkı ve yetkisi var mıdır?" diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan, Kesikköprü Barajı’ndan gelen Kızılırmak suyunun 21 gündür Ankaralılara içirildiğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in halkı kobay olarak kullandığını söyledi.

Arslan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in "Ankaralı 21 gündür Kesikköprü’den gelen Kızılırmak suyunu içiyor. Kimse de bunun farkına varmadı. İshal vakalarında artış olmadı" şeklindeki açıklamasını hatırlattı. Gökçek’in 21 gündür yapılan uygulama ile vatandaşları kobay olarak kullandığını ifade eden Arslan, "Büyükşehir Belediye Başkanı halkımızın sağlığını riske atarak bu suçun sorumluluğunu da kendi sözleriyle üstlenmiştir. Söz konusu Kızılırmak suyunun, birçok şehrin kanalizasyon sularının aktığı ve tarımsal ilaçlama yapılan yerlerden geçtiği bilinmektedir" dedi.

Neye dayanarak
Bakan Akdağ’a, Gökçek’in bu uygulamasından haberdar olup olmadığını soran Arslan önergesinde şu sorulara yer verdi: 21 gün kullanılan su, ishal vakalarına neden olmayabilir. Ancak suyun içinde yer alan zehirli maddeler, uzun dönemde tehlikeli sonuçlar doğurabilecektir. Böyle bir durumda aynı partiye mensup olduğunuz Belediye Başkanıyla birlikte bu sorumluluğu üstlenecek misiniz?

Belediye Başkanı, Kızılırmak’tan verilen suyun son derece kaliteli ve sağlıklı bir su olduğunu söylemiştir. Bakanlığınızca yapılan böyle bir araştırma ya da onay söz konusu mudur? Hangi bilimsel verilere dayanılarak bu açıklama yapılmıştır?

Soruşturma olacak mı?
Partinize mensup Belediye Başkanı’nın gerekli analizler ve suyun sağlıklı olup olmadığının tespiti yapılmadan vatandaşlarımızın sağlığıyla oynayarak Kızılırmak suyunu şehir içme suyu kullanımına vermesi nasıl bir anlayıştır? Bu konuda kendisiyle ilgili soruşturma yapılacak mıdır?

Bir Belediye Başkanının halkın sağlığıyla oynama ve halkı kobay olarak kullanma hakkı ve yetkisi var mıdır?

Sayın Gökçek, 21 günlük deneme süresi için vatandaşlarımızdan özür dilemiştir. Vatandaşlarımızın sağlığıyla oynayan bu Belediye Başkanı’nın tarzını ve akıldışı yönetim anlayışını Başkent Ankara’ya yakıştırıyor musunuz?

Hastalık olsaydı pardon mu diyecekti
Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kente habersiz su vermesini ’sorumsuzluk’ olarak değerlendiren Ankara Tabip Odası Başkanı Gülriz Ersöz de, "Gökçek, ishaller olsaydı pardon mu diyecektir?" diye sordu.

Gökçek’in "Her gün alınan su günlük olarak tahlil ediliyor ve sonuçlar ASKİ’nin internet sitesinde yayınlanıyor" açıklamasını hatırlatan Ersöz, ASKİ’nin internet sitesinde en son tahlil tarihinin 28 Şubat görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Kızılırmak suyu diğer kaynaklarla karıştığı için sürekli tahlilerinin yapılması gerekli. Verdiği su nedeniyle Ankara’da ishal vakaları yaşansaydı Melih Gökçek bu sefer pardon mu diyecekti. Bu yapılan halk sağlını hiçe saymak. Şu an belki sudan kaynaklı bir hastalık olmayabilir ama ileriki zamanlarda Kızılırmak suyundaki metaller zamanla birikerek hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar geç 5-10 yıl içinde ortaya çıkan hastalıklar. Halk sağlığını ilgilendiren konularda yöneticiler şeffaf olmalı. Açıklama yapmak halkı galeyana getirmek değildir. Kızılırmak suyunun verildiğine dair duyumlar alıyorduk. Resmi bilgi almak istemiştik ancak bilgi vermediler."

Eryılmaz: Yapılan insana hakarettir
Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz da şunları söyledi: "Ankara’da doğacak her sağlık sorununun nedeni Gökçek’tir. Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde böyle bir yönetim rezaleti, böyle bir vurdumduymazlık, böyle bir başıboşluk görülmez. Yapılan, Ankara’ya, insana hakarettir. Kimden neyi gizliyorsun? Kendini ne sanıyorsun? Hiçbir bilimsel kriteri dikkate almadan, insanlara ne olduğu belli olmayan suyu içirmek, sonrasında da bunu akıl almaz gerekçelerle açıklamak sadece Gökçek’e yakışan bir davranıştır."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.