Haberler

İzmir’in haritası yeniden çiziliyor

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Sezen Özsavrangil
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında belediyenin genişleyerek 543 bin hektara çıkan görev sahasının haritasının yeniden çıkarılmasına ilişkin protokol imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çetin Emeç Salonu’ndaki törende yaptığı konuşmada, aklı ve bilimi rehber alarak, sınırlı kaynaklardan en üst seviyede yararlanmak için çalıştıklarını ifade etti. Haritanın, bir kentin planlamasında vazgeçilmez unsur olduğunu belirten Kocaoğlu, şunları söyledi:

“Harita bir kent için vazgeçilmezdir. Hem kanal, arıtma, metro gibi teknik çalışmaları yapacak personelin bilgiye sağlıklı ulaşmasını sağlamak hem de İzmirliler’in hak ettiği projeleri gerçekleştirmek görevimiz. Ülkemizin de kentimizin de hata yapma lüksü yok. Hatasız koşmak, bir yerlere, dünyadaki rakip kentlere yetişmek durumundayız. Çalışma tamamlandığında bilime bir adım daha yaklaşacağız. Yerelde kalkınmayı sağlamak, yaşam standartını kolaylaştırıp yükseltmek durumundayız. Bu kente layık olma çabası içindeyiz.”

YTÜ Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış da üniversite birikimini paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını belirterek, “Bugün üretilecek veriler kente ilişkin planlamaların çağdaş altyapısını oluşturacak. Projenin bir coğrafi bilgi sistemi çalışmaları olarak yurttaşlarımıza sunulacağını umuyoruz” dedi.

Görev Sahası 3 Kat Büyüdü
İzmir Büyükşehir Belediyesi Harita Şube Müdürü Nejat Güçlü de 5216 Sayılı Yasayla İzmir metropolü yüz ölçümünün 181 bin hektardan 543 bin hektara yükseldiğini, belediye sayısının ise 9’dan 56’ya çıktığını, belediye sorumluluğuna giren yeni alanlarda halen güncelliğini yitirmiş haritaların kullanıldığının tespit edildiğini bildirdi. Üniversiteyle yapılan çalışma kapsamında söz konusu alanda fotogrametrik sayısal haritalar yapılacağını belirten Güçlü, çalışmanın güncel ihtiyaç ve gerçeklere uygun olacağını kaydetti. Çalışma 15 ayda tamamlanacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.