Haberler

''Yık, yoksa biz yıkacağız''

Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner
Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Kordon''daki seyir teraslarını yıkması için Büyükşehir Belediyesi''ne rest çekti.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) İzmir İşletme Müdürlüğü, geçtiğimiz Ekim ayında yıkım kararı kesinleşen seyir teraslarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi''ne rest çekti. Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi''ne yazı gönderen Müdürlük, "Ya yıkarsınız ya da biz yıktırır masraflarını da sizden tahsil ederiz" dedi. Müdürlük, gönderdiği yazıda sorunun çözümü için TDİ''nin terasların bulunduğu alanın kullanım hakkını belediyeye devretmesini öngören formülün önünü de "Bu mümkün değildir" diyerek kapattı.

Limanı Daraltıyor
Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Liman Başkanlığı, Pasaport''taki limanı daralttığı, gemilerin bağlama yerlerine zarar verdiği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi aleyhine 2004 yılında taraslarının yıkımı için dava açtı. İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2 yıl süren davanın 27 Aralık 2006 günü yapılan son duruşmasında bilirkişi raporuna dayanarak karar verdi. Mahkeme, Büyükşehir''in sözkonusu alanla ilgili el atmasının önlenmesine, yapılan seyir teraslarının yıktırılmasına ve teraslarının bulunduğu alanın eski hale getirilmesine hükmetti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi ise yapılan seyir teraslarının temelsiz ve söküp takılabilir nitelikte olduğu, halkın acil ve haklı istekleri ile yapıldığını belirterek Yargıtay''a temyize gitti.

Bakan Devrede
Seyir teraslarıyla ilgili yerel mahkemenin aldığı karardan sonra İzmir kamuoyunun tepkisi ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın da müdahalesiyle davayı açan Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Liman Başkanlığı geri adım attı. Müsteşarlık yetkilileri, terasların yıkımını istemediklerini, Büyükşehir Belediyesi''nin çözüm için kendilerine başvurmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi''nin başvurusu üzerine Denizcilik Müsteşarlığı ve Büyükşehir Belediyesi hukukçuları bir araya gelerek sorunun çözümü konusunda önemli adımlar attı ve uzlaşma zemini sağlandı.

Plan Değişikliği
Buna göre Belediye, Denizcilik Müşteşarlığı''yla sözkonusu alanın sahibi Milli Emlak Genel Müdürlüğü''ne terasların olduğu bölgenin kullanım hakkının kendisine devredilmesi için başvuruda bulundu. Büyükşehir Belediyesi, ayrıca Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün talebi üzerine, seyir teraslarını 1/1000 ölçekli imar planına işlemek için taslak hazırladı. Plan değişikliği Ekim 2007''de İl Müdürlüğü''ne Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın onaması istemiyle Başkan Aziz Kocaoğlu''nun da onayı alınarak gönderildi. Bakanlık onayı ve kullanım hakkı devrinden sonra terasların yasallaşması öngörülüyordu.

Yargıtay Reddetti
Ancak, tam herşey yolunda giderken Yargıtay, Büyükşehir Belediyesi''nin karar düzeltme talebini geçtiğimiz Ekim ayında reddetti. Bunun ardından çözüm girişimleri de aksadı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü seyir terasları ile ilgili olarak kesinleşen mahkeme kararını gerekçe göstererek terasların kullanım hakkının Büyükşehir Belediyesi''ne verilmesi konusunda olumsuz görüş bildirdi. Eğer Milli Emlak Genel Müdürlüğü tahsise yeşil ışık yaksaydı, yargının yıkım kararının gerekçeleri de ortadan kalkacak, Bayındırlık Bakanlığı da Büyükşehir''in planlarını onayacaktı. Büyükşehir Belediye Meclisi de planın Bakanlıkça onanmasının ardından ilgili kararı Meclis''ten geçirecekti. Böylece belediyenin burada yaptığı düzenlemeler yasal zemine oturmuş, teraslar yıkılmaktan da kurtulmuş olacaktı.

Valilik Yazı Gönderdi
Büyükşehir Belediyesi, yargı kararının kesinleşmesi ve geliştirilen çözüm formülünün hayata geçirilmesinin yarıda kalmasına rağmen sorunun çözümü için çalışmalarını sürdürdü. Ancak, ilk olarak geçtiğimiz Mart ayında Valilik''ten terasların mahkeme kararının uygulanarak yıkılması yönünde belediyeye bir yazı gönderildi. Bunun ardından ise, Türkiye Denizcilik İşletmeleri İzmir İşletme Müdürlüğü de sert bir yazı göndererek adeta belediyeye rest çekti.

İcraya Gideriz
Türkiye Denizcilik İşletmeleri İzmir İşletme Müdürü Nihat Bac ve Müdür Yardımcısı Saime Uz''un imzasının bulunduğu yazıda kesinleşen mahkeme kararı nedeniyle terasların kullanım hakkının Büyükşehir Belediyesi''ne devrinin söz konusu olamayacağı ifade edilerek terasların belediyece yıkılması istendi. Yazıda, bunun yapılmaması halinde terasların icra marifeti ile yıkılıp masraflarının da belediyeden tahsil edeceğini bildirildi.

Uzlaşma Zemini Arıyoruz
Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da "Bürokrat arkadaşlarımız ilgili kurumların yöneticileriyle sorunun çözümü için görüşüyorlar. Uzlaşma gerçekleşmezse, yasa ne gerektiriyorsa Denizcilik İşletmeleri onu yapacak. Biz yıkmayız" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.