Haberler

Arkeologlar bastırdı kazı bütçelerinde eski usule dönüldü

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Türk araştırma kazıları için Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü''nden (DÖSİMM) tahsis edilen bütçenin il özel idarelerince dağıtılması kararına tepki gösteren arkeologlar, kararın geri çekilmesini sağladı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Türk araştırma kazıları için DÖSİMM''den tahsis edilen bütçenin il özel idarelerince dağıtılmasının sakınca doğuracağına işaret etti. Prof. Dr. Özgünel, daha önce Ankara''dan banka hesabına kredi açılarak tahsis edilen kazı araştırmaları bütçesinin, il özel idarelerince dağıtılması kararının, inisiyatifin tek elde toplanmasına sebep olacağına dikkat çekti.

Özgünel, konuyu DÖSİMM Merkez Müdürü Tolga Tuyluoğlu ile görüştüklerini, şikayetleri doğrultusunda bütçenin eski usule göre ödenmesi kararı alındığını kaydetti. Prof. Dr. Özgünel, "İl özel iradelerinin kasasına giren parayı, kolay kolay harcatmazlar. İstediği kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘ben bu iş için şu kadar yolladım desin'', olmaz. Onların inisiyatifine bırakılıyor bu durumda. Diyelim ki yılda DÖSİMM aracılığı ile kazılara 10 milyon YTL, yolladı. Biz bunun 9 milyon YTL''sini harcadık, 1 milyon YTL özel idarelerin kasasında kaldı. Halbuki DÖSİMM bize kredi hesabı açarak yolladığı zaman, biz harcamadığımız ödeneği DÖSİMM''e iade ediyorduk. DÖSİMM''in bundan kabaca hesapla 1 milyon YTL kaybının olması demek. Bu kayıp daha fazlası da olabilirdi" diye konuştu.

Bu para bonus
Prof. Dr. Özgünel, Valinin ya da İl Özel İdare Müdürünün konuya sıcak bakması gerektiğini aksi takdirde ayrılan bütçeyi harcatmayabileceklerini iddia etti. Özgünel, "Büyük harcamalarda alınan kararlar doğrultusunda hareket edilse de küçük harcamalarda buna gerek yok. Bu para bir piyango, bir bonus onlar için" diye konuştu.

DÖSİMM Merkez Müdürü Tolga Tuyluoğlu da Prof. Dr. Coşkun Özgünel''in de aralarında bulunduğu bazı araştırmacıların konu ile ilgili kendisine şikayetlerini ilettiklerini, bürokratik engeller nedeniyle bütçe ödenmesi konusunda zorluk çektiklerini belirttiklerini söyledi. Tuyluoğlu, şikayet üzerine bütçe tahsisinin eski usule göre yapılması kararının alındığını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.