Haberler

Gençlerden Betona Yaratıcı Yaklaşımlar

Tarih: 2 Haziran 2008
Türkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007 - 2008 Beton Tasarım Yarışması ödül töreni 27 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde yapıldı. İhsan Bilgin, Atilla Yücel, Nevzat Sayın, Şebnem Yalınay Çinici ve Deniz Güner’den oluşan Türkiye ulusal jürisi yarışmaya katılan 30 projeyi üç aşamalı olarak değerlendirdi. Jüri üyeleri “Implicit Performance (Gizli Kalmış Performans)” olarak belirlenen yarışma temasını başarılı bir biçimde yorumlayan 3 projeyi ödüle layık gördü.

“Tepkisel Beton”
Betonun malzeme özellikleri üzerine odaklanan KO911 kodlu proje, farklı coğrafyalar ve mevsimlerde görünümünü değiştiren “tepkisel beton” fikri ve insan eylemleri ile etkileşime girebilen duvar önerisi ile jürinin takdirini kazandı. İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Kadir Öztürk’ün geliştirdiği “tepkisel beton” insanların yaydıkları enerji ile renk değiştiren, havanın sıcaklığı soğukluğu, yağmurlu ya da güneşli olmasına göre görünümünü farklılaştıran binaların yaratılmasına imkan veriyor.

“İçinde Bitki Yetişen Beton”
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri Halidun Şenkal ve Ege Özgirin’in toprak damlı çatılarda bitkilerin yetişmesi fikrini beton malzeme ile birleştiren EH 307 kodlu projeleri jürinin büyük ilgisini topladı. Öğrenciler, betonun üretimi aşamasında agrega içerisine kattıkları hidrokültür sayesinde “içinde bitki yetişebilen beton” yaratmayı öneriyor. Topraksız bitki yetiştirmede kullanılan granülleri agregasında barındıran betonun “yeşermesi” ve bu yeni melezliğin zaman içinde betonu boşluklu bir yapıya dönüştüreceği fikri doğal dengeye sağlayacağı katkılar açısından da önemsendi.

“Hafif Beton”
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Ahmet İrfan Ertiş, Emre Can Korkmaz ve Zeynep Ceren Erdinç ise betonu hem hafifletecek hem de dayanıklılığını artıracak bir proje ile beğeni topladı. İnşaatlarda betonun birlikte kullanıldığı diğer malzemelerin bir kısmı yerine betonun içine plastik hava kesecikleri katmayı önerdikleri G0427 isimli projeleri ile öğrenciler betonu gazla buluşturuyor ve performansını artırıyor.

Başarılı Olan Öğrenciler Türkiye’yi Belçika’da Temsil Edecek
Başarılı olan öğrenciler, paylaştıkları 4.000 Euro değerindeki ödülün yanı sıra 3 - 9 Ağustos 2008 tarihleri arasında Belçika’da Antwerp’te altı günlük uluslararası yüksek lisans programına katılacaklar. Türkiye’den yarışmaya davet edilmeye hak kazananların yol, konaklama ve program maliyetleri Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından organize ve finanse edilecek. Bu ödüllerin yanı sıra kazanan tüm projeler, yarışmanın genel yayımı ile Master Class’tan sonra yayımlanacak temanın bir parçası olarak Beton Tasarım Kitabı’nda yer alacak.

Jüri Nasıl Değerlendirdi?
Performans olgusunu, farklı malzeme ve tekniklerin bir araya gelebilme olanaklarını araştırmak, melezlik potansiyellerinin peşinden gitmek olarak gören jüri, parçalardan nasıl bütünsel tasarımlar kurulabildiğine, teknik çözümler kadar, hareketli veya canlı elemanların nasıl bir bütünsellikle ya da parçalılıkla kullanıldığına dikkat etti. Bu nedenle, materyallerin, tasarım araçlarının, tekniklerin, iletişim biçimlerinin nasıl entegre edildiği, bütünlük içinde kullanıldığı veya bir sistem inşa ettiği yarışmanın değerlendirme kriterlerini oluşturdu.

2007 - 2008 Beton Tasarım Yarışması’na, üniversitelerin mimarlık, mühendislik, tasarım fakülteleri ve ilgili disiplinlere kayıtlı öğrenciler tarafından hazırlandı, birbirinden oldukça farklı tasarımlardan ve ufuk açıcı fikirlerden oluşan toplam 30 proje katıldı. Projeler, jüri tarafından üç elemeden geçirilerek değerlendirildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.