Haberler

Başkan''dan Küçük Menderes Müjdesi

Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, K.Menderes nehrinin kirlenmesini önleyecek üç arıtma tesisinden ilkinin temelini Ayrancılar’da attı. Başkan Kocaoğlu, arıtmalarla birlikte, İzmir kaynaklı deniz kirliliğinin de önüne geçmiş olacaklarını belirtti. Büyükşehir Yasası ile sınırlarına “sonradan” dahil olan ilçe ve beldelerin en önemli çevre problemlerinin çözümü için projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, “Küçük Menderes Havzası”nı kirlilikten kurtaracak üç tesisten birinin inşaatına start verdi.

40 bin nüfusa göre projelendirilen Ayrancılar-Yazıbaşı Biyolojik Arıtma Tesisi’nin temeli, Torbalı Kaymakamı Nihat Kaynar ile Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, Ayrancılar Belediye Başkanı Ahmet Özkan ve Yazıbaşı Belediye Başkanı İbrahim Cinkılıç başta olmak üzere çok sayıda belediye başkanı, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Torbalı Kaymakamı, meclis üyeleri ve vatandaşların katıldığı bir törenle atıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, 2009’un Mart ayında bitirilmesi planlanan tesisin, takvimden önce tamamlanıp devreye alınması için yüklenici firmadan talepte bulunarak, “Ne kadar erken bitirirsek, doğayı o kadar daha az kirletmiş oluruz” dedi. Başkan Kocaoğlu, Küçük Menderes Havzası’nı kirlilikten kurtaracak üç tesisten biri olan Ayrancılar-Yazıbaşı Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ardından, Bayındır ve Torbalı tesislerinin yapımına da kısa süre içinde başlayacaklarını müjdeledi.

Yaşam standartı yükseliyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ayrancılar’daki temel atma törenine gelişinde vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Başkan Kocaoğlu, törendeki konuşmasında; Küçük Menderes Havzası’nın, Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki yerleşimlerinde tüm evsel atıkları arıtmak için üç ayrı arıtma tesisi planladıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Bunlar Bayındır, Torbalı ve Ayrancılar-Yazıbaşı arıtması. Temelini attığımız bu arıtma tesisi 53 bin metrekare alan üzerine kuruluyor. 40 bin nüfusa göre planlandı. Tesis, gelişime açık olarak projelendirildi ve ihtiyaca göre kapasitesi iki kat arttırılabilecek. 4 milyon 330 bin YTL’ye ihalesini yaptık” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Bayındır Arıtma Tesisi’nin de yakında temelini atacaklarını müjdelerken, Torbalı arıtmasına da kısa bir süre içinde başlayacaklarını söyledi ve ekledi: “Küçük Menderes’in suyunu temizlerken, bu suyu küresel ısınmaya karşı özellikle kış aylarında nasıl kullanabiliriz sorusunun cevabını da araştırmaya başladık. Üç arıtma tesisi ile Küçük Menderes Ovası’ndaki yerleşimlerin evsel atık problemini halletmiş olacağız. Hem toprağın ve suyun kirlenmemesi için, hem sürdürülebilir üretim için hem de katma değeri yüksek ürün için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk defa Tarım Park ve Bahçelerden Sorumlu Daire Başkanlığı kuran, tarıma verdiği önemi gösteren, organik tarım çalışmalarını başlatan bir belediye olma onurunu yaşıyoruz. Bunlar daha başlangıç. Yerelde kalkınmanın nasıl gerçekleşeceğinin ipuçlarıdır. Tarımda, sanayide, hizmet sektöründe İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmirlilerin önderliğinde bu kenti kalkındıracağız. Amacımız yaşam standardını yükseltmek. Kentliye konforu yaşatmak ve mutlu etmektir. Bunun için çalışıyoruz.”

“Küçük Menderes’i temizliyoruz”
Pamucak sahili, Selçuk, Efes ve Kuşadası’nın da Küçük Menderes’in taşıdığı kirlilikten etkilendiğine dikkat çeken Kocaoğlu, “Deniz kirleniyordu. Bu üç arıtmanın tamamlanmasının ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi, göğsünü gere gere ‘Ben Küçük Menderes’i temizlemek için görevimi yaptım’ diyebilecektir. Temizlenmiş Küçük Menderes suyuyla, küresel ısınmaya karşı nasıl mücadele edebileceğimizin araştırmasını yapıyoruz; Bunun çalışmalarını bugünden başlatmak zorundayız. Tarımdan artan suyu değerlendirmek zorundayız. Küresel ısınmanın getirdiği kuraklık da çok önemli. Kuraklıkla mücadele için suyu tasarruflu kullanmalıyız” dedi.

Başkanlardan teşekkür
Ayrancılar Belediye Başkanı Ahmet Özkan, “Yıllar öce yapılması gereken bu yatırım, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından gerçekleştirilmektedir. Halkım adına takdirle karşılıyorum” dedi.

Yazıbaşı Belediye Başkanı İbrahim Cinkılıç ise, bir beldenin güzelliğinin temizliğinden belli olduğunu belirterek, “Bugüne kadar burada yapılan en güzel şey; bu arıtma tesisinin temelini atıyor olmamızdır. Bu bizim için bir talihtir. Yazıbaşı ve Ayrancılar beldelerinin tüm dereleri bu tesis sayesinde temizlenmiş olacak. Üstelik bu arıtmadan çıkacak suyun da tarıma çok büyük faydası olacaktır. Başkan Kocaoğlu’na candan teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur da, Başkan Kocaoğlu’na, Torbalı ve beldelerine yaptığı hizmetlerden dolayı minnet duyduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.