Haberler

Antalya''ya 230 milyon Dolar''lık yatırım yaptık

Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 4 yılık icraatlarını anlattı. Taahütlerini yüzde 120 oranında gerçekleştirdiklerin belirten Türel, görev süreleri içinde 230 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçim taahhütlerini yüzde 120 oranında gerçekleştirdiklerini ve önlerinde hala bir yıl görev süreleri bulunduğunu belirterek, "Dünyaya örnek olacak bir şehir oluşturmaya çalıştıklarını" söyledi.

Başkan Türel, Antalya Kültür Merkezi''nde düzenlenen toplantıda,görevdeki 4 yılını değerlendirdi. Türel, kendilerinden önceki dönemlerde görev yapan yerel yönetimlerin toplam yatırım miktarının 105 milyon dolar olduğunu ancak kendilerinin 4 yıl içinde 230 milyon dolar yatırım yaptıklarını vurguladı. Göreve gelmelerinden itibaren Antalya''nın altyapı eksikliklerini tamamlamaya çalıştıklarını belirten Türel, "Antalya''ya dünya kentidemişiz, ama altını boş bırakmışız" diye konuştu.Görev süreleri boyunca hizmetin önemli kısmını "yer altına"yaptıklarını dile getiren Türel, içme suyu konusunda da Antalya''nıngeleceğini kurtaracak çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.

Türel, Manavgat suyu ile 2070 yılına kadar kentin içme suyu sorununuçözdüklerini anlattı.Antalya''daki trafik sorununa da değinen Türel, 11 köprülü kavşak ileulaşımı rahatlattıklarını ifade etti.

Türel, şunları söyledi:"Alt geçitleri yapınca, (Alt geçitler trafiği sıkıştırdı) dediler.Senelerce Antalya''da yan gelip yatmış, yapılanları eleştiren, başka birşey yapmayan zihniyet, hayalinde görmediği hizmeti karşısında görünceşaşırdı kaldı. Bu devirde alt geçitlerin trafiği sıkıştıracağını iddiaedenlerden daha ne bekleyelim.Alt geçitlere başladığımızda 230 bin olan araç sayısı bugün 500 bin. Bukavşakları yapmasaydık, herhalde bizi eleştirenler kanat takıp biryerden bir yere gideceklerdi. Ne yapsak beğenmeyen arkadaşlara ''Kıskananlar çatlasın'' demek bize yakışmaz, iyisi mi beğenenler de sağolsun, beğenmeyenler de sağ olsun diyelim."

Raylı sistem çalışmaları
Raylı sistemi geliştirmenin trafiği rahatlatacağına karar verdiklerinive bu yönde çalışmalara başladıklarını anlatan Türel, deneme seferlerine31 Aralık 2008''de başlayacaklarını bildirdi. Raylı sistem sayesinde Hayvanat Bahçesi önünden Meydan mevkisine 27dakikada ulaşılacağını belirten Türel, "Bu külfetin sonunda nimetolacağını bilen hemşehrilerimiz sayesinde hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. O yüzden (Bu hizmetlerin altında bizim değil,Antalyalının imzası var) diyoruz" dedi.Türel, raylı sistemin 1,5 kilometresi yer altında, toplam 11,1 kilometreolacağını ve 1,5 yıl gibi "rekor bir sürede" bitirileceğini belirtti.Deniz ulaşımında da çalışmalar yaptıklarını ifade eden Türel, Temmuzayında 3 deniz taksi ile Antalya-Kemer arasında deniz taşımacılığınabaşlayacaklarını açıkladı.

Kaleiçi''ndeki çalışmalar
Esnafın en büyük şikayetinin turistin otellerinden çıkmaması olduğunu,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığı dönemlerde bu konudaeleştirilerde bulunduğunu anlatan Türel, göreve geldikten sonra Kaleiçisemti konusunda çalışmalara başladıklarına dikkati çekerek, "Kentmerkezinde yeni cazibe merkezleri oluşturuyoruz" dedi.Kaleiçi''ndeki inşaat çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunuvurgulayan Türel, "Antalya''ya gelen turist, Kaleiçi''ni görmeden Antalya''dan ayrılmayacak" diye konuştu.

Sosyal belediyecilik çalışmaları 
Menderes Türel, halkın temel ihtiyacı olan ekmek ve suyu ucuzlatma sözüverdiklerini, suyu da yüzde 30 ucuzlattıklarını dile getirdi.Türel, 5 ayrı engelli grubuna rehabilitasyon hizmeti verecek merkezin busene sonunda tamamlanacağını, bu projenin Avrupa''da örnek gösterileceğini kaydetti.

Antalya ve spor
Türel, bu yıl Antalyaspor''un yeniden Süper Lig''e çıktığını ve takımın ligde kalıcı olmasını hedeflediklerini söyledi. Antalya, basketbolda iki, futbolda bir takımla Türkiye''de İstanbul ve Ankara''dan sonra üçüncüşehir oldu" dedi.

Türel, "Bu projeleri engellemeye yönelik çabalar, bu şehrin en büyük talihsizliğidir. Biz azimliyiz, kararlıyız, halkın sağ duyusunagüveniyoruz. Çünkü bizim projelerimizi engellemeye yönelik çalışmalarınarkasında halk yok" dedi.Türel, konuşmasının ardından belediye bürokratları ve BüyükşehirBelediye Meclisi''nin AK Partili üyeleri ile eşi Ebru Türel''e nazarboncuğu bulunan plaketler verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.