Haberler

Ankara’da bir ayda iki alışveriş merkezi açıldı

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Ankara’da alışveriş merkezlerinin sayısı neredeyse her ay artıyor. Geçen ay, iki merkez daha açıldı. Hollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio’nun açtığı 365, kategorilendirilmiş mağaza düzeni ile diğerlerinden ayrılıyor. Birlik Yapı ile Nata İnşaat’ın ortak girişimi Dolunay’ın yaptığı Antares ise 220 bin metrekarelik kapalı alana sahip.

Başkent geçen ay, biri 440 bin, diğeri 60 bin metrekarelik alana sahip iki alışveriş merkezine daha kavuştu. 365 adlı alışveriş merkezi 9 Mayıs’ta kapılarını açtı. Bunu yapan Hollandalı Corio şirketi, İstanbul’daki Akmerkez’in de sahibi. Antares Alışveriş Merkezi ise 21 Mayıs’ta açıldı.

Çankaya’daki 365, adını "365 gün yaşayacak olan bir alışveriş merkezi" düşüncesinden alıyor. Gün ışığı ve manzaradan yararlanabilmek için dış cephe tamamen camdan. İçinde 100’ü aşkın mağaza var. Rahat dolaşmak için yatay ve düşey giriş-çıkışlar yapılmış. Mimari düzen sayesinde mağazalar arasında geçişler kolaylaşıyor. Kolay alışveriş için mağazalar kategorik olarak da ayrılmış.

Türkiye''de ilk mğazasını açanlar
Merkezde Migros, Mango, Electroworld, Koçtaş, LCW, Boyner Casa, D&R gibi mağazalar var. Yiyecek bölümünde ise Gloria Jeans, Kahve Dünyası, Appetito, Mado ve El Torito gibi kafe ve restoranlar bulunuyor. Oturma alanlarında geceleri ışık oyunlarıyla farklı ambiyanslar oluşturuluyor.

Çocuk markası Polonyalı SMYK ve İspanyol Mango’nun erkek mağazası HE, Türkiye’deki ilk mağazalarını 365’te açtı. SMYK’nin dört ülkede 60 mağazası bulunuyor. Burada, oyuncaklardan bebek aksesuvarlarına, çocuk kıyafetlerinden eğitici mültimedya oyun setlerine kadar her şeyi bulmak mümkün. Boyama ve oyun alanları da var. Erkek tişört, pantolon, jean, denizci kıyafetleri, ayakkabı ve aksesuvarlardan oluşan He by Mango koleksiyonu da Türkiye’de sadece 365’te bulunabiliyor.

Antares''te dev bir bowling alanı var
Antares Alışveriş Merkezi Etlik’te. Antares, güneşten 60 bin kat daha parlak ve 400 kat daha büyük olan bir yıldız. "Kızıl dev" ya da "akrebin kalbi" anlamına geliyor. Samanyolu’nun parlak yıldızları içinde en kırmızı olanı.

440 bin metrekarelik toplam inşaat alanının 220 bin metrekaresi kapalı alan. Antares, 150 metre genişliğinde 340 metre uzunluğunda iki ana ve üç ara kata sahip. Üç büyük atriumu da içeren katları, gün ışığı alacak şekilde tasarlanmış, bir sokak yerleşimine sahip.

İçinde 220 mağaza var. Real, Praktiker, elektronik mağazası ElectroWorld ve C&A bunlar arasında. 2 bin kişilik yemek katı, çocuk oyun alanı, 4 bin metrekarelik bovling ve bocce alanı da var. Yakında 10 salonlu 2 bin 500 kişilik sinema kompleksi de hizmete girecek. Antares’in otoparkı, 6 bin aracın park edebileceği büyüklükte.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.