Haberler

Sağlık Kentleri için geri sayım

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Yusuf Ziya Erarslan
Sağlık Bakanlığı, gelişmiş ülkelerde uygulanan “Sağlık Kentleri” projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum, Kayseri, Samsun, Van, Urfa, Diyarbakır, Elazığ, Trabzon, Konya, Antalya, Kocaeli, Bursa gibi bölge merkezlerinde kurulacak kentlerde, her türlü sağlık kompleksine sahip tesisler yapılacak. Bu yıl 3 sağlık kenti ihalesinin yapılması öngörülüyor. Bilkent ve Etlik (Ankara), İkitelli (İstanbul), Erzurum, Adana ve Kayseri’de mimari konsept çalışmalarının tamamlanması, ihale teknik şartname ve dokümanların hazırlanmasından sonra ihale süreci gerçekleştirilecek.

Yap, kirala, devret
İçerisinde ihtisas hastaneleri ile laboratuvar, araştırma merkezi hatta otel bile olan tesisler, tek merkezden halka kaliteli sağlık hizmeti sunacak.

Sağlık Bakanlığı, kamunun nitelikli ve yüksek düzeyde konfor şartları bulunan sağlık yatırımlarını gerçekleştirebilme ve bu yatırımlar için ihtiyacı duyulan finansmanı sağlayabilme amacıyla Kamu Özel Ortaklığı modelinin mevzuat altyapısını hayata geçirdi. Sağlık kentleri; büyüklüğü, içeriği, teknik altyapısı ile önemli bir büyüklükte başlangıç maliyeti gerektiriyor. Bu sebeple sağlık kentlerinin büyük ölçüde kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilmesi planlanıyor. ‘Yap-kirala-devret’ şeklinde özetlenebilecek bu finansman modeli ile sağlık ocağından hastanelere kadar pek çok proje bitirilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.