Haberler

''Sapanca Gölü''nde kirlilik baskısı oluştu''

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Salih Hamurcu
Çevre Günü kapsamında Sapanca Su Ürünleri Fakültesi''nde yapılan panelde Sapanca Gölü konuşuldu. Fakülte Dekanı Prof. Öztürk, göl üzerinde büyük bir kirlilik baskısının oluştuğuna dikkat çekerken, Yard. Doç. Dr. Hacer Okgerman, İsrail sazanı balığının diğer balıkları tehdit ettiğini anlattı.

İstanbul Üniversitesi''ne (İÜ) bağlı Sapanca Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Sapanca Gölü''nün üzerinde büyük bir kirlilik baskısının oluştuğunu belirterek, kirliliğin gölün ekolojik dengesi için tehlike oluşturduğunu söyledi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle İÜ Sapanca Su Ürünleri Fakültesi''nce ''Sapanca Gölüne Bilimsel Açıdan Bakış Paneli'' düzenlendi. Sapanca Su Ürünleri Fakültesi İç Su Ürünleri Uygulama Araştırma Birimi Konferans Salonu''nda gerçekleştirilen panelde konuşan Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öztürk, Sapanca Gölü''nde çalışan en eski kurum olduklarını kaydetti. Gölün üzerinde büyük bir kirlilik baskısının oluştuğunu Öztürk, gölden sanayi amaçlı su çekilmesinin gölün eko sistemi için tehlikeli olduğunu vurguladı.

Gölde balıkçılığın olmadığını ifade eden Öztürk, "Biz burayı balıkçılığa açmak istiyoruz. Balıkçılık bu bölgenin insanına para kazandıracak. En önemlisi göldeki kirlenmenin mutlaka önlenmesi ve bu konuda ciddi çaba gösterilmesi gerekiyor. Gölün korunması için herkesin işbirliği yapması lazım. Arıtma sisteminin yapılarak yasa dışı kaçak deşarjların önlenmesi, gölün korunması açısından çok önemli. Gölden su alınıyor, bu sorun bitmedi. Bu gölün eko sistemi için tehlikeli." dedi.

En çok bakteri, batı noktasında
İÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gülşen Altuğ da Sapanca Gölü üzerinde nüfusa bağlı olarak yerleşim yerlerinin artmasıyla evsel, endüstriyel atıkların ve erozyon meteryalinin arttığını belirtti. Göl havzasından uzun yıllardan beri çeşitli yollarla göle giren bu atıkların zaman içinde gölün ekolojik yapısına ve su kalitesinin bozulmasına sebep olduğunu kaydeden Altuğ, şunları söyledi: "Sapanca Gölü''nde yapmış olduğumuz çalışmalarda göl üzerinde evsel kaynaklı bir kanalizasyon baskısı olduğunu gördük. Bu kirliliğin özellikle batı tarafından başladığını, klimatik hareketlerle günlük dalga, yağmur ve erozyon baskısıyla gölün orta kesimlerine de zaman zaman taşındığını analizlerimizde gördük. En yüksek bakteri sayısı gölün batı noktasında yer alan Maşukiye Deresi ile Karanlık Dere''nin göle döküldüğü noktada bulundu. Göl ve gölü besleyen su kaynaklarının göle döküldüğü noktalarda yapılan analizlerde gölün batı tarafından sürekli olarak kirlilik aldığı tespit edildi. Göldeki bakterilerin aylara göre dağılımı incelendiğinde eylül, kasım ve mayıs aylarında bakteriyolojik kirliliğin arttığını gözlemledik."

Sapanca Gölü''nün sürdürülebilir kullanımının ve gelişmesinin sağlanabilmesi için ''Göl Yönetim Birimi'' oluşturulması gerektiğini dile getiren Altuğ, gölün ağır metal kirliliğine de maruz kaldığına dikkati çekti. Gölün kıyısında bulunan akaryakıt istasyonları, göl çevresindeki yollardan geçen araçların egzoz gazları, yağ ve diğer atıkların yağmur suyu ile birlikte göle ulaştığını anlatan Altuğ, evsel atık, tarımsal ilaç, kimyasal atık ve bölgedeki büyük sanayi tesislerinden salınan kimyasalların hava yoluyla göle karıştığını, bunun da gölde ağır metal kirliliğine yol açtığını bildirdi.

İstilacı ''İsrail sazanı'' tehlikesi
Su Ürünleri Fakültesi İç Su Ürünleri Uygulama Araştırma Birimi''nde görevli Yard. Doç. Dr. Hacer Okgerman ise ekonomik tür oldukları için gölde aşırı avcılık nedeniyle turna, tatlı su levreği, yayın ve sazan balıklarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Göl için önemli derecede tehlike arz eden ve istilacı tür olan ''İsrail sazanı''nın kısa sürede ciddi artış gösterdiğini ifade eden Okgerman, şunları belirtti: "Aşırı artış gösteren bu tür, diğer balıklar için tehdit oluşturuyor. Bu türün popülasyon yapısının kontrolü sonucunda aşırı derecede artış göstermesi durumunda gölün belirli periyotlarla avcılığa açılması gerekiyor."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.