Haberler

Avrupalı hazır giyim markaları 100 milyon dolarlık outlet''e geliyor

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hanife Baş
İstanbul Kurtköy''de temmuz ayında açılacak Viaport Outlet Alışveriş Merkezi''nde, Bandolore, Not the Same gibi Avrupalı hazır giyim markaları outlet''le Türkiye pazarına giriyor. Viaport Genel Koordinatörü Muzaffer Gülöz, Türkiye''de gerçek outlet kavramını oturtmak istediklerini belirtti.

Bayraktar İnşaat tarafından 100 milyon dolara İstanbul Kurtköy''de inşa edilen outlet alışveriş merkezi Viaport Projesi''yle, birçok Avrupalı hazır giyim markaları Türkiye''ye outletleriyle giriyor. Türkiye''ye ilk defa girecek markalar arasında Hollandalı kadın giyim markaları, Bandolore, Not the Same yanında diğer markalar Sergio Rossi, Notify, John Richmond, Blumarine ve Borelli yer alıyor. Temmuz ayı başında açılacak olan ve 145 mağazanın yer alacağı Türkiye''nin en büyük outlet merkezinde, bazı yerli markalar yanında Aldo, Lacoste ve Perlina gibi markalar da Türkiye''deki ilk outlet mağazalarını açacak.

Ürünlerin yüzde 75''i outlet
Viaport Genel Koordinatörü Muzaffer Gülöz, Kurtköy''de outlet, otel, fuar ve kongre merkezinden oluşan kompleks yatırımı yaptıklarını ve Viaport''ta birçok dünya markasının ilk outlet mağazalarının yer alacağını söyledi. Viaport Outlet Alışveriş Merkezi''nin gerçek anlamda bir outlet merkezi olacağını ve bunu madde olarak markalarla yaptıkları sözleşmelere de koyduklarını belirten Gülöz, şöyle konuştu: "Türkiye''de gerçek outlet kavramını oturtmak istiyoruz. Bu nedenle merkezde yeralan markalar sezon ürünlerini değil sadece outlet ürünlerini burada satabilecekler. Markaların da talebi bu yönde. Yaptığımız sözleşmeye satılan ürünlerin yüzde 75''inin outlet ürün olması zorunluluğunu getirdik."

Alışveriş turizmini canlandıracak
Viaport Outlet Alışveriş Merkezi, bölgedeki alışveriş turizmini canlandırmayı da hedefliyor. Dünyanın birçok yerinde outlet merkezlerinin bulunduğu şehirlerin alışveriş turizmi ile ciddi miktarda gelir sağladığını kaydeden Muzaffer Gülöz, "Sabiha Gökçen Havalimanı''na yakın olmak alışveriş turizminde bize büyük avantaj sağlayacak. Şimdiden Rusya ve Arap ülkelerinden turist getiren seyahat acenteleri ile bu konuda görüşmelerimiz var. Viaport''u onların tur programları içerisine entegre etmek istiyoruz" diye konuştu.

Fuarın 40 haftası doldu
Proje kapsamında yapılan fuar merkezi ise açılmadan 2009 yılının 40 haftasını doldurmuş durumda. Fuar merkezini 2008 yılının sonunda açacaklarını aktaran Muzaffer Gülöz, "2009 yılı için 40 haftası şimdiden doldu. Anadolu Yakası''nda böyle bir fuar merkezinin olmaması bizim bu açığı önemli bir şekilde kapattığımızı gösteriyor. Burası açıldıktan sonra profesyonel bir grup işletecek. Bunun görüşmelerini de yapıyoruz" dedi.

Yurtdışına da açılacak
Kayserili Bayraktar İnşaat tarafından yapımı gerçekleştirilen Viaport projesini zincir haline getirmek istediklerini açıklayan Muzaffer Gülöz, "Bu projenin benzerlerini yurtdışına taşımak istiyoruz. Önceliğimiz Rusya. Burada iklime göre değişik mimari uygulayabiliriz. Rusya''da çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Küçük Kapalıçarşı yapıldı
Viaport Outlet Alışveriş Merkezi, özellikle içerisinde bulunan turistik bedesten (minyatür kapalı çarşı) ile dikkat çekiyor. Turistik Bedesten içerisinde Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı''nın bir karması yapıldı. Bedesten alışveriş turizmine de katkı sağlayacak. Burada kuyumcular, baharatçılar, pastırmacılar, halıcılar, sahaflar gibi değişik mağazalar yer alacak.

Kurtköy''e 700 yataklı 5 yıldızlı otel
Muzaffer Güloz, aylık 400 binin üzerinde ziyaretçi beklediklerini dile getirerek, ziyaretçi sayısının yüzde 20''sini alışveriş turizminden sağlamayı hedeflediklerini kaydetti. Gülöz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Projede yer alan beş yıldızlı otelimizde bu konuda önemli bir destek sağlayacak. Otel 700 yatağı ile Anadolu yakasının en büyük otellerinden birisi olacak. Amacımız zaten bu ülkelerden İstanbul''a üç gün olarak düzenlenen turların bir bacağına da Viaport''u eklemek. Otel 2009 yılının ilk çeyreğinde açılacak. Otel için üç uluslararası zincirle görüşmelerimiz sürüyor."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.