Haberler

Afrodisias yeniden doğuyor

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Figen Yanık
Afrodisias''ta Roma imparatorlarıyla Yunan kahramanların rölyeflerinin sergilendiği Sebasteion-Sevgi Gönül Salonu, arkeolojide yeni bir sayfa açtı.

Anadolu''da nereye adım atsanız, toprağın altından çıkan tarihi zenginlik karşısında başınız dönüyor. Anadolu''daki ilk yerleşim olarak bilinen ve 9 bin yıl öncesine tarihlenen Çatalhöyük başta olmak üzere; Efes, Perge, Troya bunlardan sadece bazıları... Binlerce yıl sonra keşfedilen bu tarihi yerleşimlere, 1961''de katılan Batı Anadolu''daki Afrodisias da gerek mimarisindeki estetik üstünlük gerek İmparator Augustus''un sınırlarının genişliğiyle eski medeniyetler arasında çok önemli bir yere sahip. Adını güzellik tanrıçası Afrodit''ten alan, Aydın ilindeki Karacasu ilçesinde, Geyre''de yer alan Afrodisias antik kenti, Yunan ve Roma dönemine ait arkeolojik SİT alanlarının en etkileyicilerinden biri... 1987''de kurulan Geyre Vakfı''nın sponsorluğunda, New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü tarafından yürütülen kazı ve inceleme çalışmalarında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Sevgi Gönül''ün vasiyetiydi
Sevgi Gönül''ün de hayattayken kazılarını yakından takip ettiği Afrodisias antik kenti, yine onun vasiyeti üzerine yeni bir sergi salonuna kavuştu. Afrodisias Müzesi''ne eklenen Sebasteion-Sevgi Gönül Salonu adlı bölümde, Sebasteion, bir diğer adıyla İmparatorlar Tapınağı''ndaki rölyefler, hikâyeleriyle birlikte sergilenmeye başladı. Mimar Cengiz Bektaş tarafından tasarlanan salonun ışıklandırma çalışmalarını da Yıldız Teknik Üniversitesi gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen açılışa 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Rahmi Koç, Ömer Koç, Melahat Arsel, Ethem Sancak, Ara Güler''in de içlerinde olduğu 200''den fazla konuk katıldı. Geyre Vakfı Başkanı Ömer Koç, Afrodisias antik kentine çok önem veren halası Sevgi Gönül adına açılan bu salonla onun vasiyetini yerine getirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Kendisinin de 1983''te, o zamanki kazı başkanı Prof. Erim''in yanında bir yaz kazılara katıldığını söyleyen Koç, 2010 yılı sonunda Sebasteion Tapınağı''nın aynı haline getirileceğini açıkladı. Sergilenen rölyeflerin sponsorları arasında Semahat Arsel, Tülin-Erdoğan Demirören, Monik-Ceri Benardate, Ender Mermerci, Belma-Saffet Simavi''nin de olduğu pek çok ünlü isim var. Dörtnala koşan mavi-gri mermerden kanatlı atın sponsorluğunu üstlenen Ender Mermerci, Umarım başka atlarım da olur,'''' sözleriyle gururunu dile getirdi.

Heykeltıraş okulu eserleri
MS. 3. yüzyılda Karya bölgesinin başkenti olan ve 520 hektarlık bir alana yayılan Afrodisias antik kentinin kazı çalışmaları 1961''de Prof. Kenan Erim tarafından başlatıldı. Prof. Erim''in 1991''de ölümünden sonra Prof. Dr. R. R. Smith''in başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında heykeltıraş okulu ustalarının elinden çıkmış, İmparator Augustus adına M. S. 1. yüzyılda yapılan ünlü Sebasteion Tapınağı''nı süsleyen rölyefler depolardan çıkarıldı. Prof. Erim''in ölümünden sonra kazı yapılmayan, sadece restorasyona ağırlık verilen Afrodisias''ta bu yaz Sebasteion Yolu''nda kazılar yeniden başlayacak. Ayrıca eylül ayında İstanbul''da Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi''nde de bir Afrodisias sergisi açılacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.