Haberler

Aslı ile Alakası Yok

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Bolunun Sesi
Bolu Atatürk Lisesi’ne çıkarken, yokuşun başında solda duran 4 katlı tuğla bina bilindiği gibi Anıtlar Yüksek Kurulu’nca eski eser olarak tescil edilmiş bir yapı idi.

Bu bina bir süre önce yıkılmıştı. Yerine ‘dış cephesi eskisinin aynısı’ olmak kaydıyla yeni bina inşa edilmeye başlandı. Betonarme ve çelik yapı olarak inşa edilen binanın şu an için kaba inşaatı bitmiş durumda.

Ancak yeni yapılan inşaatın, eski eser olan bina ile uzaktan yakından görüntüsünün uyuşmadığının ortaya çıktığını belirten, isminin açıklanmasını istemeyen Bolulu bazı mimarlar, “Bu binanın hiçbir tarafı aslına benzemiyor. Binanın ön yüzü diyebileceğimiz batı cephesine standart dışı, binaya hiç de yakışmayan devasa bir beton merdiven uydurulmuş. Böyle bir merdiven binanın aslında da yoktur. Orijinalinde binanın üst katlarına içerden çıkılmaktadır.

Binanın bodrum katının eski bina ile hiçbir benzerliği yoktur. Eskisinde bodrum katı taş duvar ile kapalı bir kat iken, şimdi bodrum kat tamamen ticari işyeri olarak yapılmış, binanın mimari özelliği burada da bozulmuştur. Pencerelerinin de eski fotoğraflardaki asıl haliyle alakası yoktur.

Güney cephesinde Şehit İhsan Bey Sokak’a 2 m. tecavüz edilmiş ve sokaktaki kaldırım, binanın bünyesine dahil edilerek yok edilmiştir. Bolu Atatürk Lisesi’ne çıkan bu yol eskisine göre 2 metre daraltılmıştır.

Doğu cephesinde bulunan Uğur Sokak da binanın içine dahil edilerek tamamen yok edilmiştir.

Kuzey cephesinde eski binanın tescil edilmiş halindeki pencereler ve balkon, yeni binada yok edilmiştir” diyerek, yapılan bu binanın eskisi ile uzaktan yakından alakası olmasının mümkün olmadığını iddia ettiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.