Haberler

Karşıyaka''ya marina yapılıyor

Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Süleyman Sağat

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Bostanlı Vapur İskelesi''nin yanındaki balıkçı barınaklarının bulunduğu mendirekte 50 yat kapasiteli marina kuracaklarını açıkladı. Balıkçı barınağının bulunduğu alanda marina oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Durak, "Şu anda yaklaşık 500 metre uzunluğundaki mendireği onarmaya ve iyiliştirmeye başladık. Önümüzdeki yıl yatlar yeni marinaya bağlanmaya başlanacak" dedi.

Şu anda balıkçı kooperatiflerinin kullandığı barınağın marinaya dönüştürülürken balıkçılara da yer ayrılacağını söyleyen Başkan Durak, "Kıyı hem marina hem de balıkçı barınağı olarak kullanılacak. Mendireğin üzerinde balık satış yerleri, tuvalet ve çay evi yapılması için de hazırlıkları başlattık" dedi. Marina''nın yapımıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı ile görüş alışverişinde bulunduklarını izin alma aşamasına geldiklerini söyleyen Başkan Durak, "Karşıyaka bir deniz kenti olmasına rağmen bundan yararlanamıyor. Biz bu konudaki eksikliği kapatmak için belediye olarak üzerimize düşen görevi yapacağız" diye konuştu.

Marina için hazırlık imalatlarını ve iyileştirmelerini yaptıklarını söyleyen Başkan Durak, maliyetin projenin ortaya çıkmasıyla belli olacağını söyledi. Koç Grubu''nun da Kaşıyaka Spor Kulübü''nün önünde bulunan ve şu anda yelken kulüpleri tarafından kullanılan alanda 60 yatlık ayrı bir marina kurmak için grişimlerde bulunduğunu öğrendiklerini belirten Başkan Durak, "Rahmi Koç, bu alanda marina kurmaya hazır. Bu marinanın yapılması için de belediye olarak gerekeni yapacağız" dedi.

Yapılacak marinalarla Karşıyaka''nın çehresinin değişeceğini ve tüm İzmir''in denizden daha fazla yararlanmaya başlayacağını söyleyen Başkan Durak, "Karşıyaka önümüzdeki yıllarda marinalar bölgesi olacak. Ulaştırma Bakanlığı da Mavişehir''de 300 yatlık bir marina kurmak için çalışma yapıyor. Bu marina şu anda bakanlığın gündeminde iki yıla kadar bu projenin de başlatılmasını bekliyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.