Haberler

Özel lobisi olan da bebek plajı bulunan da var

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici
Antalya''ya 2007''de 0-12 yaş arası 893 bin çocuk geldi. Bu yıl ise beklenti bu rakamın 1 milyonu aşması. Çocuk sayısındaki artışı gören bazı tesisler çocuk lobisi bile açtı.

Antalyalı turizmciler ailelerin tatil kararında büyük rol oynayan çocuklara yatırım yapıyor. 2007 yılında sadece Antalya''ya gelen 0-12 yaş arasındaki çocukların sayısının 893 bini aştığını ve bu yıl 1 milyona ulaşacağını gören otel sahipleri, animasyon ve çocuk kulüpleri ile yetinmeyip tesislerinde çocuk resepsiyonları, çocuk sinemaları bile kurmaya başladı. 13-18 yaş grubu ile birlikte 2007''de 1 milyon 386 bin çocuğu ağırlayan Antalya''daki oteller geleceğin büyüklerini kazanma peşinde. Öyle ki çocuklar bu tesislere Biri Bizi Gözetliyor (BBG) evlerindeki gibi kameralarla attıkları her adımda aileleri tarafından takip edilebiliyorlar.

Yüzde 18''i 18 yaşın altında
Antalya Havalimaın Şube Müdürlüğü Pasaport Kontrol Büro Amirliği''nin yaş gruplarına göre genel yolcu dağılımında 2007 yılı itibarıyla toplam turist sayısının 7.3 milyonu bulduğu görülüyor. 2005 yılında Antalya''ya gelen 0-12 yaş çocuk sayısı 500 bin iken geçen yıl bu rakam neredeyse iki katı artarak 893 bine ulaştı. 13-18 yaşındakiler de eklendiğinde Antalya''ya gelen turislerin yaklaşık yüzde 18.5''u çocuk ve gençlerden oluştu. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Tükiye''nin aile konseptinde çok hızlı bir ilerleme kaydettiğine işaret ederek, "Rakamlar da bunu doğruluyor. 2008 yılında bu rakamın daha da artmasını bekliyoruz. Bu yıl Antalya''da 9 milyon turisti ağırlarız diye tahmin ediyoruz. Bunların üçte birini aileler oluşturuyor" dedi. Çorabatır, bölgedeki otellerin kendilerini çocuklara göre yenilediklerini de ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: "Çocuk sinemaları, çocuk resepsiyonları oluşturuldu. Çocuğa yönelik uygulamalarımızda rakip ülkelerin çok ilerisindeyiz. Ancak tabii ki bir standart getirmek gerek. Türkiye''de birçok tesiste 0- 12 yaş ücretsiz konaklıyor. 0-6 yaş ücretsiz olup, daha büyükler için bir ücret alınmalı aslında. Çocukların aileleri üzerindeki etkisi büyük. Okulların tatil olduğu dönemlerde artan rezervasyonlar da zaten bunu gösteriyor."

Özel lobisi olan da bebek plajı bulunan da var
Çocukların öneminin farkına varan birçok otel bu kitleyi kendine bağlamak için sürekli yeni uygulamalar peşinde. İşte bunlardan bazıları:

 - Ela Quality Resort: Ailelere istenildiği zaman resepsiyondan çağrı cihazı ya da çocuğunu görüntülü olarak takip etmeyi sağlayan PDA cihazı veriliyor. PDA cihazı ile aileler kablosuz elektronik izleme teknolojisi ile çocuklarını kumsalda denize girerken takip edebiliyorlar. Otelde çocuklara özel bir lobi ve tamamen organik gıdalardan oluşan açık büfeler bulunuyor.

 - Lykia World: Çocuklar için tasarlanmış 22 bin metrekarelik bir alan bulunuyor. 20 su kaydırağı, 8 yüzme havuzu bulunan tesiste hazine adası, bebek plajı bile bulunuyor. Tesisin bir de geleneksel hale getirdiği bir çocuk şenliği var.

 - Sungate: Çocuk krallığı adı altında 20 bin metrekarelik bir alanda çeşitli aktiviteler bulunuyor. 2 mini kulübün bulunduğu çocuk krallığında uyuma odaları, mini disko, akşam partileri, PlayStation, çocuk sineması bulunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.