Haberler

İnşaat sektörü EUbuild ile güçbirliğine gidiyor

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
İnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB’ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güçbirliği yaptı.

AB’li ortaklarının yanı sıra Türkiye’den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek olmak, sinerji yaratmak amacıyla proje çatısı altında bir araya geldi.

İnşaat sektöründe bir Türk kuruluşunun ilk defa lider olduğu projenin kamuoyuna tanıtımı 18–19 Haziran tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Uluslararası Açılış Konferansı & Çalıştayı ile yapılacak.
İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, EUbuild Projesi (İnşaat Malzemeleri Sektöründe AB’ye Uyum ve İşbirliğinin Olası Etkileri Konusunda Farkındalık Yaratma Projesi) ile Avrupa Komisyonu’ndan tam destek alarak, uygulamaya konulan 10 proje arasına girmeyi ve proje lideri olmayı başardı.

Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’daki sektörlerin AB sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan, İMSAD’ın lider, APMCR Romanya İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği, BACIW Bulgaristan Yalıtım Ürünleri Üreticileri Derneği, CPA İngiltere İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği ve CEPMC Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nin de ortak olduğu projeye Türkiye’deki ilgili tüm sektör kurum ve örgütleri de destek olma kararı aldı.

“Türk İnşaat Sektörü AB’ye uyum sürecinde üye ülkelere liderlik ediyor”
Proje ve olası sonuçlarını değerlendiren İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, şunları söyledi: "Türk inşaat malzemesi sektörünün geldiği nokta ortada. Artık tüm dünyada rekabetçi olan, markalaşan ve daha fazla global marka yaratmak için çalışan, ekonomiye giderek daha çok ivme katan, istihdamı körükleyen, katma değeri yüksek ürün üretebilen, Ar-Ge’ye, yenilikçiliğe daha çok önem veren, gelişme potansiyeli yüksek bir sektörümüz var. Aday ülke olsak da sektörümüzde birebir uygulanan AB mevzuatına uyum konusunda sektör, bazı üye ülkelerin de önünde bir gelişme kaydetti. Bunu yaparken İMSAD gibi sektör örgütlerinin önemi daha da arttı. Şimdi aldığımız proje desteği ile AB mevzuatı konusunda kendi kurumsal kapasitemizi daha da arttırmak yanında, Bulgaristan ve Romanya’da da sektör kuruluşları ve mensuplarının mevzuat hakkında bilgilenmesini sağlamak, ülkeler arasında sektörel bir ağ kurmak ve enerji verimliliği, çevre yönetimi, haksız rekabet, toplam kalite yönetimi, istihdam gibi çeşitli konularda eğitim vermek, çalıştaylar düzenleyerek bilgi alışverişi sağlamak mümkün olacak. EUbuild Projesinin sektör için taşıdığı önemi gören Bakanlık ve ilgili sektör örgütleri İMSAD çatısı altında güçlerini birleştirerek sektörde sinerji yaratmayı amaçlıyorlar"

Konferansın Hazırlıkları Sürüyor
EUbuild Projesi’nin kamuoyuna tanıtımı amacıyla 18–19 Haziran tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde, Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı düzenlenecek. AB uyum sürecine, standartlarına ilişkin bütünleşik, sektörün tüm tarafları ile nihai tüketiciyi içine dahil eden AB destekli sektöre yönelik ilk proje olma özelliğini taşıyan EUbuild Projesi’nin açılış konferansı ve çalıştayının hazırlıkları son hızla sürüyor.

EUbuild Proje Koordinatörü Gonca Ongan düzenlenecek konferans ve çalıştaya ilişkin şu bilgileri verdi: “EUbuild Projesi hem Türk inşaat sektörü, hem de AB üyesi ülkelerin inşaat sektörleri için büyük önem taşıyor. İMSAD, bu proje ile hedefleri global markalar yaratmak, dünya pazarlarına açılmak olan Türk İnşaat Malzemesi sektörünün Avrupa’da lider olmasını hedefliyor. Bu noktaların öneminin herkes tarafından algılanması için projenin açılış konferansı ve ertesi gün düzenlenecek çalıştayına ilişkin çok kapsamlı ve titiz bir çalışma sürdürüyoruz. Üst düzey katılımın olması planlanan açılış konferansının oturum başlıkları; Avrupa Birliği Politikaları ve Sanayi, Avrupa Birliği ve İnşaat Sektörü, İnşaat Sanayinin Avrupa Birliği’ne Uyumu ve Rekabet, Binalarda Enerji Verimliliği, İnşaat ve Çevre olarak belirlendi. Ertesi gün düzenlenecek çalıştayda ise CE, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, çevre ve enerji verimliliği konuları yabancı uzmanlarla birlikte tartışılacak. Açılış konferansı ve çalıştayımıza İMSAD üyeleri, proje ortağı derneklerin üyeleri, proje iştirakçileri, sektör dernekleri ve üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları, gayrimenkul yatırımcıları, müteahhitleri, akademisyenleri kısacası sektörün tüm taraflarını davet ediyoruz..
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.