Haberler

Kıraç, bürokrasiden bıktı kültür kompleksinden vazgeçiyor

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Radikal


Fotoğraf: Ercan Arslan

Suna-İnan Kıraç ailesinin Tepebaşı’nda TRT binası ve çevresinde yaptırmayı planladığı, üstelik projesi Bilbao Guggenheim’la tanınan ünlü mimar Frank Gehry’ye yaptırılan dev kültür kompleksi bükokratik nedenler yüzünden yapılamıyor. İnan Kıraç, dün akşam Kanal D Haber’e yaptığı açıklamada kültür kompleksi projesiyle ilgili problemler bir türlü halledilemediği için projeden vazgeçtiğini açıkladı. “Bir yandan İstanbul 2010 için proje, girişim çağrıları yapılıyor, diğer yandan 200 milyon dolarlık projeye 40 aydır start verilemiyor” diyen Kıraç, bu sorunlarla uğraşmaktan ‘bıktığını’ söyledi.
Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın açtığı Pera Müzesi ile İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’yle birlikte Tepebaşı’nı bir kültür adasına dönüştürecek proje için Kıraç’lar 200 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı. Projeye onay vermesi gereken Başbakan, Kültür Bakanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı dahil herkesin yanıtı olumluydu. 2005 yılında Bilbao’daki Guggenheim Müzesi, Walt Disney Konser Salonu, Weisman Sanat Müzesi gibi önemli yapılara imza atan ünlü mimar Frank Gehry ile görüşüldü. Gehry’nin de yanıtı olumluydu. İstanbul’a böyle bir kültür kompleksi tasarlamaktan dolayı heyecan duyan Gehry, bunun son projesi olacağını söylüyordu.

Frank Gehry, aralık 2005’te konsept projeyi hazırlayıp Kıraçlara verdi. Proje gerekli mercilere iletildi. Ocak 2006’da Başbakan Erdoğan, İnan Kıraç’a, arazinin TRT’den belediyeye devrinde sorun olursa, konuyu AKP İstanbul İl Başkanı Mehmet Müzezzinoğlu ve Kadir Topbaş’la takip edip, kendisini bilgilendirmesini söyledi. Ama inşaat bir türlü başlamıyordu.
İnan Kıraç, 2005 yılından beri araziyi satın almayı, bunun için TRT’nin kendi payını Belediye’ye devretmesini bekliyor. Ancak TRT’nin yeni yerleşkesi için Büyükşehir Belediye’sinin önerdiği beş farklı yerden hiçbirinde TRT ve Büyükşehir Belediyesi anlaşamayınca çoktan başlamış olması gereken proje, 40 aydır askıda kalmaya mahkum oldu. Oysa birkaç ay önce Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, yurtdışı gezisinden dönüşte gazetecilere TRT’nin devir işlemiyle ilgili hiçbir engel kalmadığı ve projenin yakında başlayacağı açıklamasını yapmıştı.

Yalnızca inşaat bedeli yaklaşık 136 milyon dolar olarak belirlenen ve içerisinde konser ve tiyatro salonu, yeşil alanlar, restoran olarak planlanan camdan bir kule, otoparklar, sergi salonları ve dükkanların yer alacağı projenin başlaması için Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘Bu proje yapılacak’ diyerek talimat verdi. Ancak TRT binası hala boşaltılamıyor.

İnan Kıraç “Bu proje 40 aylık bir çocuk ama TRT binası için, ‘Satamayız çünkü genel müdürümüz yok. Genel müdürümüz olmadığı için idari heyetimiz yok’ denildi. Bunları halledemedik. Ben halledemediğim gibi, sistem halledemedi. Her şeyimiz hazırdı. Ben bu işten bıktım” diye konuşuyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür İşletmesi Genel Müdür’ü Özalp Birol ise “Dersimizi çalıştık, projemizi hazırlattık, maketimizi hazırlattık, sunumlarımızı yaptık, projenin mimarını olabilecek en üst düzeydeki devlet yöneticileri ile görüştürdük. Bütçemizi de hazırlattık, bekliyoruz. Hala bekliyoruz” diyor. Kadir Topbaş da sorunun kendilerinden değil TRT’den kaynaklanmadığını belirtiyor. Bu tartışmalar sürerken 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti için girişim çağrıları devam ediyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.