Haberler

"Kyoto''yu baskıyla kabul etmedik"

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Eroğlu, ''protokolü AB baskısıyla kabul ettikleri iddialarının'' doğru olmadığını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''nin Kyoto Protokolü''ne bir an önce taraf olması gerektiğini bildirdi. Eroğlu, "Bazıları diyor ki, (AB baskısıyla bunu kabul ettiniz). Biz oturduk, İklim Değişikliği Komisyonu''nda kendimiz karar verdik. Bundan kimsenin haberi yoktu. Baskı falan olmadı" dedi.

Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada gerek AB ülkeleri, gerekse diğer ülkelerle yapılan toplantılarda, protokole taraf olmamanın psikolojik anlamda büyük baskı oluşturduğunu kaydetti. Eroğlu, "(İklim değişikliğine ilişkin tedbirleri almayacak mısınız) gibi sorulara muhatap oluyorduk. Halbuki biz gereken tedbirleri zaten alıyorduk. İklim değişikliğiyle ilgili bir komisyon oluşturmuştuk. Hatta bizim özel şartlarımız kabul edilmişti Marakeş''te" diye konuştu.

Eroğlu, iklim değişikliğiyle ilgili tüm bakanlıkların temsilcilerinin bulunduğu komisyonda, taraf olma konusunun tartışıldığını, sonuçta üyelerin tümünün protokole taraf olunması konusunda olumlu görüş bildirdiğini anlattı. Bunun üzerine, Dışişleri Bakanlığı''na, "protokole taraf olunması gerektiği" yönünde yazı gönderdiğini anımsatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Durumu, Bakanlar Kurulu''na arz ettik. Başbakanımız başta olmak üzere tüm bakanlar, konunun önemli ve uygun olduğuna karar verdi. TBMM''ye sunulan yasa taslağının esası bir madde. Kyoto''ya taraf olunmasının uygun bulunduğunu ifade eden, bunun TBMM''de de onaylanmasını isteyen bir metin. Özellikle şunu ifade edeyim, ben OECD ülkeleri toplantısında, Türkiye''nin çevre performansının değerlendirilmesine ilişkin toplantıya katıldım. Bu toplantıda raporlarımız değerlendirildi. Orada, Kyoto''ya taraf olmamızla ilgili ''konu Bakanlar Kurulu''nda görüşüldü, TBMM''ye sevk edilecek'' dediğim zaman baktım, yüzlerini inanılmaz bir sevinç kapladı. Pozitif bir enerji yansıdı. Görüşmelerin seyri de olumlu oldu. Bazıları diyor ki, (AB baskısıyla bunu kabul ettiniz). Biz oturduk, İklim Değişikliği Komisyonu''nda kendimiz karar verdik. Bundan kimsenin haberi yoktu. Baskı falan olmadı. Baskı zaten yıllardan beri vardı. Daha önce karar vermek için konunun incelenmesine yönelik irade gösterilmemiş olabilir bilemiyorum. Ama benim ilk işim Kyoto''yu incelemek olmuştur. Doğrusu ben de daha önce ''Kyoto bize büyük sorumluluk yükleyecek'' diye düşünüyordum. ''Gelişmekte olan ülkeyiz, niye imzalayalım, niye onaylayalım'' diyordum. Tüm raporları dikkatlice okuyunca, bunun böyle olmadığını fark ettim. Bu yüzden onaylanmasına karar verdik."

"Hiçbir sorumluluk getirmeyecek"
"Kyoto bize hiçbir sorumluluk getirmeyecek, ağır sanayide olsun, diğer alanlarda olsun" diyen Eroğlu, ilgili kurumlardan masada anlatılacak özel şartları belirmek için yardım istediklerini ifade etti. Eroğlu, "Özel şartlarımızı belirlememiz gerekiyor. Sera gazı yutak alanı olan orman alanlarını çoğaltmak için elimizden geleni yapıyoruz. Dünyada orman alanı azalırken Türkiye''de artıyor. Ayrıca, 2012 yılı sonuna kadar 2.3 milyon hektarlık bir alan ağaçlandırılacak. Yaklaşık 2.5 milyar fidan dikimi gerçekleşecek. Tohumlama kısmı hariç. Bu şekilde oluşturulacak orman alanları, yılda 120 milyon kilogram karbondioksidi yutacak. Yenilenebilir enerji kaynakları çok önemli. Bu kaynaklar sera gazı salmıyor. Bu konuda da Türkiye, en büyük hamleyi gerçekleştirdi. Yakında 40-45 hidroelektrik santralinin temelini atacağız. 10-15 gün içinde 10 milyar kilovat/saate yakın potansiyelin temeli atılacak. Bu tip santrallerden 10-15''i açılışa hazır hale geldi. Bunların açılışını da muhtemelen Sayın Başbakanımız yapacak. Hidroelektrik santrallerinin kurulu gücü 20 bin megavata ulaştı" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.