Haberler

"İzmir''in birikimini kullanacağız"

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Hüseyin Yiğiter
İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş, "Liman kenti kimliğini yeniden canlandırmak için çalışıyoruz"

İzmir Ticaret Odası''nın düzenlediği "Akdeniz Uygarlığı''nda Ticaretin Önemi ve İzmir" konulu panelde konuşan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş Venedik, İskenderiye, Marsilya, Dubrovnik, Trieste, Trablusşam, Pire Selanik gibi eskiden İzmir''in doğrudan ilişki kurduğu kentlerle yeniden bir araya gelmek için İzmir''in tarihsel birikimini kullanacaklarını belirtti. Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında bunları yapmaya başladık. Yunan Adaları Ticaret Odaları ve Türk-Yunan Zirvesi''ni yıllardır geliştirerek devam ettiriyoruz. Marsilya-İzmir ilişkisini yeniden canlandırmak için girişimlerimiz var. İskenderiye ile ilişki kurduk. Laskiye Limanı kardeş limanımız. Trablus ile çok yakınız. Bu ilişkiler ticaret yaşantımıza olumlu katkılar yapmaya başladı bile. İzmir Ticaret Odası olarak İzmir''in varoluşuyla örtüşen ticaret ve liman kenti kimliğini yeniden canlandırmak için çalaşmalarımıza devam edeceğiz."

Bilgi Üniversitesi öğretim Üyesi Dr. Mehmet Genç ise, "18.Yüzyılda ihraç yasaklarına son verildi, yalnız ek gümrük vergisi koydular. İzmir''in büyümesi bundan sonra oldu. Osmanlı ihracatın kontrollü olması için, hemen hemen tüm ihracatı İzmir üzerinden yapmaya başladı. Böylece İzmir iç pazarda da önemli bağlantıları olan bir şehir haline geldi. 1927 de İzmir tek ihraç limanı oldu. İthalatta ise İzmir tekelci olmadı" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.