Haberler

Parklar halkındır, satılamaz!

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi’nin yeşil alanları yok eden uygulamalarına karşı tepkiler devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde belediyenin Fransız bir firmaya ihaleyle verdiği ve eğlence parkı yapılmak üzere etrafını çevirerek halka kapattığı Recep Koç Parkı’nın önü protestolara sahne oldu. İnsan Hakları Derneği’nin düzenlediği, EMEP, ÖDP ve 78’liler yöneticilerinin de katılarak destek verdiği açıklamaya çevreden, Recep Koç Parkı’nın satışına tepkili olan insanlarda katılarak destek verdiler.

Park yıkılırsa tarih tahrip edilecek
“Parklar halkındır, halkın kalacak”, “Çevreyi hor gören geleceği zor görür” sloganlarının atıldığı eylemde, açıklama yapan İHD Şube Başkanı Gülten Aydın, en çok yoksul halkın ve çalışanların yararlandığı, şehrin nefes borusu olan alanların birilerine ticari rant sağlama amacıyla halka kapatıldığını söyleyerek, “Yeşil alanlar yok edilerek yalnızca parası olanların girebileceği eğlence merkezi gibi özel ticari alanlara çevriliyor. Recep Koç Parkı’na yapılmak istenen eğlence parkı ile birlikte ilimizin tarihi bir sembolü olan 5 bin yıllık Batalhöyük’te tahrip edilecek. Hiçbir gerekçe çevrenin ve tarihi zenginliklerimizin tahrip edilmesini haklı gösteremez” dedi.

Güzelbey, parkı değil kendi malını satsın
Basın açıklamasına çevreden katılarak destek veren Antepliler de eylemde konuşarak Belediye Başkanı Asım Güzelbey’e tepkilerini dile getirdiler. Antepliler, parkı yıktırmayacaklarını söylediler.

Parkları ve yeşil alanları yabancılara satmanın ihanet olduğunu söyleyen Antepliler Belediye Başkanı Asım Güzelbey için, “gitsin kendi malını mülkünü satsın. Antep’i satmaya hakkı yok” diyerek tepki gösterdiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.