Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden Boğaza Mega Proje

Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: İSPARK
Ulaşım alanında yaptığı başarılı çalışmalarla ilklere imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde kamuoyunda marina olarak bilinen 10 yeni yüzer iskele projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’u çağdaş bir kente kavuşturmayı amaçlayan İBB, Avrupa’da özellikle Akdeniz çanağında başarıyla uygulanan yüzer iskele (marina) projelerini İstanbul’a kazandırmak için hummalı bir çalışma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İSPARK tarafından işletilecek yüzer iskelelerde, restoranlardan toplantı odalarına kadar her türlü sosyal alan bulunacak. Öncelikli olarak Tarabya, Istinye ve Paşabahçe projeleri hayata geçirilecek.

Sosyal Donatı Alanları Bulunacak
Teknelerin konaklamasındaki düzensizliği gidermeyi amaçlayan İBB''nin yapacağı projede, İstinye ve Tarabya''ya büyük ve orta ölçekli tekne ve yatlar, Paşabahçe''ye de orta ve küçük ölçekli yatlar demir atacak. Yaklaşık 5 bin yat ve teknenin bekletileceği yüzer iskele işletmesi için Koç Holding, Doğuş Grubu ve Jefi Kamhi gibi kişi ve kuruluşlar görüşmelerde bulundu. Yüzer iskelelerde, yer ve ihtiyaca göre sosyal donatı alanları olacak. Bunların arasında helikopter pisti, iş görüşmelerinin yapılacağı mekanlar, mini kafeteryalar, restoranlar da bulunacak.

İlk İki Yüzer İskele Yaklaşık 12 Milyon Dolara Mal Olacak
Projenin ilk aşamasında yapımına başlanacak Tarabya ve Istinye yüzer iskeleleri yaklaşık 12 miiyon dolara mal olacak. Yüzer iskelelerde yıllık üyelik sistemi uygulanacak Yüzer iskelelerin yapımında çevreye zarar vermeyecek teknikler kullanılacak..Belediyenin yapacağı diğer yüzer iskeleler; Sarıyer''de Büyükdere, Beykoz''da Keçilik, Kanlıca, Çubuklu ve Göksu ile Beşiktaş''ta Bebek ve Arnavutköy''e yapılacak. Proje kapsamında İstinye 338, Tarabya 222 tekne kapasiteli olacak. Diğer yüzer iskeleler ile ilgili fizibilite çalışmaları sürüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.