Haberler

Kapı fuarına Ortadoğulular damga vurdu, sektör bölgeye yöneldi

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Ortadoğu ülkelerinde inşaat sektöründeki sıçramayla birlikte Türk kapı ve kapı yan sanayii üreticilerinin ihracat rotası da bu iki kıtaya kilitlendi. Kale Endüstri Holding çelik kilit kullanımında hızlı bir büyüme gösteren Ortadoğu''da 2 ülkeye fabrika kurmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir hacme ulaşan kapı sektörünü buluşturan geçen haftaki Türkiye Kapı Fuarı''na Ortadoğu''dan gelen ziyaretçiler damga vurdu.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve 165 firmanın katıldığı fuarı organize eden Demos Fuarcılık''ın Genel Müdürü Sebahattin Arslan, sektörün artık dünyaya açıldığını belirterek, "Özellikle güvenlik ve yeniden yapılanma süreci yaşayan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden yoğun ziyaretçi alıyoruz. Geçtiğimiz yıl toplam 13 bin olan ziyaretçi sayısının, önemli bir kısmını söz konusu pazarda yeralan ülkelerden olmak üzere 20 bine çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Çelik kilit kullanımında hızlı bir büyüme gösteren Ortadoğu''da 2 ülkeye fabrika kurmaya hazırlandıklarını açıklayan Kale Endüstri Holding İhracat Bölge Müdürü Umut Söylemez ise "Toplam üretimimizin yüzde 50''sini, 60 ülkeye ihraç ediyoruz. Bunların arasında Cezayir, Fas, Tunus gibi Afrika ülkeleri ile birçok Ortadoğu ülkesi yeralıyor" dedi.

Sektörde 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Platform Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Öztorun da ihracat yapan birçok meslektaşı gibi ana pazarlarının yeniden yapılanma ve güvenlik sorunu yaşayan Afrika ve Ortadoğu gibi ülkelerden oluştuğunu dile getirdi. Öztorun, bu ülkelerde, maliyeti çok yüksek AB üyesi ülkelerin malları veya düşük maliyetle dayanıksız hammadde üretilen Çin malları yerine sağlam ve ekonomik olan Türk mallarının tercih edildiğini söyledi.

Çelik kapı hammaddesi üreten Nilka Metal Sanayi''nin Genel Müdürü Mehmet Tetik ise, üretimlerinin yüzde 20''sini ihraç ettikleri Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçi sayılarının her geçen yıl artığını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.