Haberler

Niğde''de Yeni Yeraltı Şehirleri Bulundu

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Haberler.com
Niğde''nin Çiftlik İlçesinde iki adet yeni yeraltı şehri tespit edildi. Temizlik çalışmalarının ardından yeraltı şehirlerinde incelemeler başlatılacak.

Çiftlik İlçesi''ne bağlı Bozköy beldesi ile Kula köyü sınırları içerisinde tespit yeraltı şehirleri, bölge insanını şimdiden sevindirdi. Bir ekiple birlikte mağaraların bulunduğu yerlerde incelemelerde bulunan Çiftlik Kaymakamı Ömer Faruk İlhan, Niğde''nin de Kapadokya bölgesinde yer aldığını, Nevşehir ve Aksaray illerinde bölgenin özelliklerini taşıyan eserlerin olması, Niğde''de bulunmamasını pek makul bulmadığını belirterek, "Bu anlamda geniş bir keşif çalışması başlattık ve sezgilerimiz bizi yanıltmadı.

İlk olarak Bozköy beldesi sınırlarındaki yeraltı şehrini bulduk. Bulduğumuz şehir girişlerinde kapıyı örtmek için kullanılan kapaklar yapılmış. Şehrin girebildiğimiz bölümlerinde 2 adet 160 metrekare ölçülerinde salonlar bulunmakta. Bu sıradan bir mağara değil. Zaten işçiliği gördüğünüz zaman sıradan olmadığını hemen fark ediyorsunuz" dedi.

Keşfedilen yeraltı şehirleri hakkında Niğde Valiliği''ne bilgi verdiğine değinen Kaymakam İlhan, Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde kurulacak ekiple en kısa sürede temizleme çalışmalarının başlatılacağını, ardından arkeolojik çalışmalar için bölgeye uzman personellerin çağrılacağını ifade ederek, "Çiftlik İlçesi, ekonomik olarak oldukça zayıf bir ilçemiz. Şehirlerin faal hale getirilmesi ile hem ülkemize yeni bir turizm alanının kazandırılacağı, hem de bölge insanına yeni bir gelir kaynağı oluşturacağı inancındayım. Kapadokya bölgesine ise yeni bir ilçenin katıldığını söyleyebiliriz. Burada bulunan 100''ün üzerindeki mağaraların birbirleri ile bağlantılarının olduğu tahmin ediliyor. Mahalli ölçekli yapılan çalışmalarda çok miktarda mezar kalıntılarına rastlanıldı. Mağaranın derinlerine inildikçe oksijen azaldığı için uygun teçhizat olmadan yapılacak keşifler risk oluşturabilir. Bu sebeple uzman personelleri buraya davet edeceğiz. Ayrıca konuya meraklı arkeologlar da bölgede inceleme yapabilirler" şeklinde konuştu.

Kaymakam İlhan, Nevşehir''de bulunan peribacalarına benzer yapıların ve mağara içerisinde oluşturulan mutfak, su sarnıçları ve oda gibi bölümleri ile dikkat çeken yeraltı şehirlerinin incelenmesi sonucu bir gizemin çözüleceğine inandığını sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.