Haberler

Amasya Kalesi Cazibe Merkezi Olacak

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Haberler.com
Amasya Kalesi surlarında yapılan onarım çalışmalarının ardından valilik tarafından ayrılan ödenekle daha önceden yapılan kazı çalışmaları devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın 1 milyon 690 bin YTL''ye ihalesini yaptığı Amasya Kalesi onarımı ve çevre düzenlemesi çalışmaları çerçevesinde kalenin surlarının onarımı yapılırken, onarım çalışmalarının tamamlanmasından sonra Amasya Valiliği tarafından ayrılan ödenekle daha önceki senelerde yapılan kazı çalışmaları devam ettirilecek. Amasya Kalesi restorasyonu işine ana giriş kapısı derzlerden başlandığını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, "Restorasyonun ilk aşaması top kalesine doğru devam edecek. Kale duvarlarının alt kısmında araştırma hafriyatı yapılacak,. Burçlar içindeki topraklar temizlenecek, kale duvarlarındaki otlar temizlenecek, hazırlanan restorasyon uygulama projesi kapsamında yüzey kaybına uğramış taşlar, yanlış uygulamalar restorasyon ilke kuralları çerçevesinde dikkatlice yapılacak" dedi.

Amasya Kalesi''nde yapılan restorasyon çalışmalarını takiben valilik tarafından tahsis edilen ödenekle geçen sene yapılan kazı çalışmalarına kaldığı yerden devam edilecek, kalenin bulunduğu Harşena Dağı''nın da ışıklandırılmasıyla birlikte Amasya Kelesi cazibe merkezi haline gelecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.