Haberler

9 Bin Yıllık Tarihe Ahşap Örtü

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: TRT Haber
İnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye''deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor.

İngiliz arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında 1993 yılından bu yana süren ve 9 bin yıl öncesine ait duvar resimleri ve çeşitli figürlerle süslü kap kacak ve mühürlerin bulunduğu Neolitik dönem yerleşimi Çatalhöyük''te kazılar önümüzdeki haftalarda yeniden başlayacak.

İngiliz Arkeolog James Mellaart''ın ekibi tarafından 1960''lı yıllarda kazılan höyüğün güney bölümü dışındaki kazı alanlarını doğal olumsuz etkilerden koruyacak bir örtü bulunmuyordu. Boeing ve Yapı Kredi Bankası ana sponsorluğunda devam eden kazı çalışmaları kapsamında, höyüğün "40''a 40 açması" olarak tabir edilen alan ve çevresine, Kazı Başkanı Profesör Hodder''ın önerisi doğrultusunda, dev bir çatı yapılıyor.

Söz konusu çatı örtüsünün yapımını üstelenen, merkezi İstanbul''da bulunan Atölye Mimarlık firması sorumlusu Sinan Omacan, sadece kazı alanı değil, turistler için de bir gezinti mekanı özelliği taşıyan Çatalhöyük''ün üzerine ahşaptan dev bir örtü inşa etmeye başladıklarını söyledi.

Omacan, 1300 metrekare alanın üzerini yağmur, kar ve güneş gibi etkilerden koruyacak olan bu yapının, Çatalhöyük''ten çıkan tarihi eserlerle bütünleşmesi için Avusturya''dan getirtilen son derece sağlam, buna karşın oldukça hafif bir özellik gösteren ahşap malzemeyle kaplanacağını söyledi.

Geçen yıl yaz aylarında, bu ahşap çatının üzerine oturacağı betonarme temeller, ayakların dikileceği noktalara lokal kazılar yapılmış, şimdi de ayaklar üzerine temmuz ayında bitecek 9 metre yüksekliğindeki çatının inşa edilmesine başlandı.

Ancak inşaat devam ederken de alt bölümde kazı ekipleri planlanan normal kazı çalışmalarını sürdürecekler. Omacan, bu örtünün tepe kısmının ise özel bir plastik olan polikarbonat levhalarla kaplanacağını, ahşap yapının içerden ve dışarıdan göz alıcı görünümüyle; ilk kez hububatın üretilmesi, ilk kez keçilerin evcilleştirilmesi ve ilk sanat eserlerinin ortaya çıkmasıyla bilinen Çatalhöyük ile adeta bütünleşeceğini sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.