Haberler

HKMO''dan Kentsel Dönüşüm Paneli

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Olay Yazan: Seyit Gündoğan
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (HKMO), kentte gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projeleri''ni kamuoyunun dikkatine sunmak amacıyla Osmangazi ve Yıldırım Belediyeleri ile ortaklaşa bir ''Kentsel Dönüşüm Paneli'' düzenliyor. Cuma günü Ördekli Hamamı Kültür Merkezi''nde gerçekleştirilecek olan panelde, Bursa''daki Kentsel Dönüşüm projelerinin artıları ve eksileri masaya yatırılacak.

Dün, Osmangazi Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Ayhan Sezer ve Yıldırım Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Habip Aslan ile birilkte basın toplantısı düzenleyen HKMO Şube Başkanı Çelil Çolak, panel ile ilgili bilgi verdi. Çolak, Bursa''daki yapı stokunun bir kısmının kaçak gecekondu, bir kısmının da ruhsatlı olsa dahi çarpık yapılaştığı göz önüne alındığında Kentsel Dönüşüm kavramının kentin geleceği açısından bir çare olarak göze çarptığına dikkat çekerek, Kentsel Dönüşüm Projeleri, mülkiyet tabanlı olduğundan Harita ve Kadastro Mühendisleri`nin faaliyet alanına girdiğini vurguladı.

Kentsel dönüşümün, bozulma ve çökme olan kentsel alanın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşulların kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirilmesine yönelik uygulanan strateji ve eylemlerin bütünü olduğunu kaydeden Çolak, "Kentsel Dönüşüm Projeleri; planlamadan kopuk, sosyal ve ekonomik boyutları bulunmayan, rant baskısı altında yalnızca küçük alanlarda fiziksel düzenlemeleri tanımlayan ve bu alanları yüksek yapılarla yenileme anlayışı olarak algılanmamalı. Aksine, bir üst plana bağlı olan ve stratejik yaklaşımlar içeren, kamu yararına dönük uygulanan bir kavram olarak anlaşılmalıdır. Bursa''daki Kentsel Dönüşüm projelerinin artıları ve eksilerini masaya yatıracağımız panelde kent yöneticilerinin ve vatandaşların bu konuda bilinçlenmelerini amaçlıyoruz" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.