Haberler

Topbaş Tuzla''yı taşımayı planlıyor

Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Mahmutpaşa Esnafları Derneği Başkanı Kenan Aşan, Topbaş’a Mahmutpaşa''nın altın anahtarını verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Tuzla tersanelerinin artık bu boyutuyla İstanbul’da yer almaması ve bölgenin yat imal eden bir ’boat show’ alanı haline getirilmesi tasarıları olduğunu açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Mahmutpaşa Yayalaştırma ve Altyapı Yenileme Çalışmaları"nın hizmete açılmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Topbaş, Tuzla’daki tersanelerin taşınması konusundaki bir soru üzerine, Tuzla bölgesinde dar bir alanda çok yoğun gemi inşa çalışmaları yapıldığını kaydetti. Gemi inşa çalışmalarında uluslararası bir başarı elde edildiğini ve bunun Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade eden Topbaş, şöyle devam etti:

Çalışmalar insan hayatına mal olmamalı
"Bu çalışmalar insan hayatına mal olmamalıdır. Gerekli tedbirler alınmalıdır. Tuzla tersanelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, diğer ilgili bakanlıklar ve belediye ekipleri denetimlerini sürdürüyor. Bizim, 2023 ve daha ilerisi için 1/100000’lik Çevre Düzeni planlarımızda Tuzla tersanelerinin artık bu boyutuyla İstanbul’da yer almaması ve bu bölgenin yat imal eden, onu pazarlayan bir ’boat show’ alanı haline getirilmesi tasarılarımız var. Bu doğru bir düşüncedir. Artık bu kadar ağır bir gemi sanayinin İstanbul’un içinde, bu kadar yakın noktasında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda zaten gemi sanayii de bizimle paralel düşünüyor. Zaman istiyorlar, o hazırlıkları mutlaka yapacaklardır. Zaten Ulaştırma Bakanlığının da yeni tersane alanları oluşturulması yönünde çalışmaları var."

20 Haziranda 10 dakika ışık kapatma
Topbaş, bir soru üzerine, 20 Haziranda gerçekleştirilecek 10 dakikalık ışık kapatma eylemi hakkında da bilgi verdi. Dünyada enerji sıkıntısının gerçekten hissedilir duruma geldiğini belirten Topbaş, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Enerji Verimliliği (ENVER) projesi çerçevesinde, enerji tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla 20 Haziranda bir çağrı yapılarak, vatandaşlardan 10 dakika elektrik kesintisi yapması istenecek, ancak bu bir şalter indirme eylemi olmayacak" dedi.

Bu çağrının, doğal kaynakların hızla tükendiği bir dönemde, tasarrufa yönelik bir uyarı tarzında olduğunu kaydeden Topbaş, "Küresel ısınmanın getirdiği ekolojik kıyamete karşı bir tedbir anlamında böyle bir çalışma başlatıyoruz. Bu çalışmayı Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile birlikte duyuracağız" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.