Haberler

OMSİAD Kurucu Başkanı Adem Yılmaz: “Mobilyada, Avrupa Trenini Kaçırmayalım”

Tarih: 13 Haziran 2008
Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD) Kurucu Başkanı ve Delta Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, “2007 yılını fazla sıkıntı yaşamadan kapatan Türk mobilya sektörünün, 2008 yılının ilk beş ayında çok iyi bir performans sergileyemediği gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu krizi aşmak için hammaddeci, üretici ve satıcının bir araya gelerek ortak bir strateji belirlenmesi gerekiyor. Uzakdoğu firmaları burnumuzun dibindeki pazarlarda cirit atarken, durup bakamayız. Türk mobilya sanayicileri olarak, tren kaçmadan bu fırsatı değerlendirmemiz, birlikte hareket etmekten geçiyor” dedi.

2008 yılında yaşanan ciddi durgunluğun, içerideki çalkantıyla veya dış pazarlardaki çalkantıyla bir ilgisinin olup olmadığı konusunda net verilerin bulunmadığına dikkati çeken Adem Yılmaz, aynı gemide bulunan insanların çıkan fırtınada birbirini denize atmak yerine, el birliğiyle fırtınaya karşı direnmeleri gerekliliğini vurguladı.

Kriz Yönetimi Oluşturulmalı
Krize karşı “kriz yönetiminin” oluşturulmasının şart olduğunu kaydeden Adem Yılmaz şunları söyledi: “Mobilya sektöründe bazı verilere göre; 450 bin, bazılarına göre ise irili ufaklı 650 bin firma faaliyet gösteriyor. Emek yoğun olan bu sektörde her iş yerinde 5 kişinin çalıştığını varsayarsak yaratılan istihdam 2 milyon 250 bin ile 3 milyon kişi. Bu tekstilden sonraki en büyük rakamdır. Böyle bir sektörün, göz göre göre yok olmasına göz yumamayız. Bazı önlemler alınması için sektörün; hammaddecisi,üreticisi ve satıcısı ile bir araya gelip bir çatı altında toplanıp, mutlak suretle krizden çıkış projelerini yapıyor olması gerekiyor. Yeni pazarlara girmek için işbirliği şart. Eğer iyi kriz yönetimleri oluşturulursa, sektör olarak çok etkilenmeyiz diye düşünüyorum.”

En Yeni Teknoloji Bizde, Farkında Değiliz
Türk mobilyacılarının en son ve en yeni teknolojiyi satın almadan gelen büyük bir avantaja sahip olduğuna dikkat çeken Adem Yılmaz, “Bizler kendi oturduğumuz koltuğun kıymetini bilmiyoruz. Bizim kendimize öz güvenimiz olsa, hepsini sollarız. Türkiye, mobilya sanayiye çok geç girdi. Ama, en yeni makineler ve en son teknolojiyle tesislerini donattı. Bizim dünyaya göre çok iyi bir makine parkurumuz ve sürekli sektör için yetiştirdiğimiz genç nüfusumuz var” dedi.

Mobilya Hala Sektör Değil
Böylesine büyük verilere rağmen, mobilyanın hala mobilya sanayi, yani sektör olarak geçmediğini vurgulayan Adem Yılmaz, mobilyanın ağaç ve orman ürünleri içinde alt grup oluşturduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin ağaç ve orman ürünleri ihracatının İhracat Net Bilgi sistemi verilerine göre gemi ve yüzen deniz araçları dahil 2007 yılı sonu itibariyle 4 milyar 296 milyon 4 bin Dolar olduğunu belirten Adem Yılmaz; plastik, demir –demirdışı metaller, ağaç ve orman ürünlerinden yapılan mobilyanın bu rakam içindeki payının yine 2007 yılı sonu itibariyle 879 milyon 493 bin Dolar olduğunu kaydetti.

Adem Yılmaz, “Amacımız mobilyayı bir sektör olarak tescil ettirmek ve daha sonra dış pazarlarda oluşturulacak güçbirliği ile tüm mobilyanın altsektöründe o pazarlarda söz sahibi yapmaktır” dedi.

Türkiye Çin’e Bile Mobilya Satabilir
İyi bir strateji, iyi bir yol haritası çizilirse, Türkiye’nin mobilya sektörünün devi, Çin’e bile mobilya satabileceğinin altını çizen Adem Yılmaz “Yeter ki iyi organize olalım ve kendimizi iyi anlatma becerisini oluşturalım” dedi.

Adem Yılmaz, şu önerilerde bulundu:“Sektör güçbirliği yapacak, güçbirliğiyle birlikte rekabet edilebilecek ürünleri tespit edecek. Yani Avrupalı rakipler hangi malzemeyle üretim yapıyorsa, biz de o malzemeleri kullanacağız. Kalitemiz ve işçiliğimiz ile ön plana çıkacağız ve en önemlisi ürünlerimizin tümü özgün tasarımlardan olacak. Taklit ürünlerden kesinlikle kaçacağız. Bunları yaparsak, önemli bir yere geliriz. Sonrasında da, günün koşullarına göre başka stratejiler oluşturursak önümüzde kimse duramaz”

Panikleyip İşçi Çıkarılmasın
Panikleyip işçilerini işten çıkartanlara da mesaj veren Adem Yılmaz, “Kalifiye elamanların çalıştığı bu sektörde, paniğin yarattığı türbulans, telafisi olmayan durumlara neden olur. Kanınınız son damlasına kadar sabır edin. Dayanma gücünüzü sonuna kadar kullanın” telkininde bulundu.

Mobilya sektöründe olmayıp, mobilya sektörüne ilgisi olanlara da tavsiyede bulunan Adem Yılmaz, olası yatırımcılara iyi araştırma yapmadan bu sektöre girmemelerini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.