Haberler

''Doğru ısı yalıtımı, konutta faturayı yüzde 80 düşürür''

Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Ebru Erdoğan, Sabah
Enerji maliyetini düşürmenin en kolay yolunun yalıtım olduğunu belirten İzocam yöneticisi Bulut, faturalarda yüzde 80 düşüş olabileceğini söyledi.

Global ısınmanın kendini iyice hissettirdiği dünyada, enerji sıkıntısı da giderek artıyor. Hem yaz hem de kış aylarında ısıtma ve soğutma için kullanılan enerji her yıl artış gösterirken, bu durumun binalarda yapılacak yatırımlarla bir nebze olsun önüne geçilebileceği belirtiliyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut da bu fikri savunanlardan biri. Doğru ısı yalıtımının konutlara gelen doğalgaz ve elektrik faturalarını yüzde 80''e kadar düşüreceğini dile getiren Bulut ile sektörü ve hedeflerini konuştuk.

Enerji verimliliği tüm dünyanın sorunu. Yalıtımın ekonomiye katkısı rakamsal olarak ne olur?
Bugüne dek gerçekleştirilen çalışmalar, standartlara uygun şekilde binalarda yapılan yalıtım uygulamalarının, yalıtımsız veya eksik yalıtımlı binalara göre enerji tüketiminde en az yüzde 60 tasarruf sağladığını gösteriyor. Bunun faturaya yansıması ise yüzde 30 ila yüzde 80 arasında azalma olarak gerçekleşiyor. Yalıtım, ısıyı daha verimli kullanmayı sağlamasının yanı sıra, enerjinin dörtte üçünü ithal eden Türkiye gibi ülkelerde de dışa bağımlılığı azaltabilir. Öte yandan Türkiye''de enerjinin yaklaşık yüzde 30''unun konut sektöründe tüketildiğini de dikkat çekersek, sadece binalarda ısı yalıtımı ile Türkiye''nin enerji harcamasında her yıl 6 milyar dolar tasarruf yapılabileceği öngörülüyor. 2000''den 2007 yılının 6''ncı ayına kadar Türkiye''de inşa edilen toplam bina sayısı 466 bin 247 ve toplam konut sayısı ise 1 milyon 785 bin 61 olarak belirlenmiş. Yine 2000 itibarıyla mevcut bina ve konut stoku ile birlikte değerlendirildiğinde bina stokunun yalnızca yüzde 5.5''i ve toplam konut stokunun ise yüzde 9.9''u, ''Binalarda Isı Yalıtım Kuralları''na uygun.

Sektörü nasıl görüyorsunuz? Nasıl bir büyüme seyri izliyor?
Türkiye geçtiğimiz yıllarda yalıtım sektöründe önemli bir sıçrama yaptı. 2000''li yıllarda hazırladığımız çalışmalarda Türkiye''ye tüketimde kişi başına 0.03 metreküp yalıtım düştüğünü görüyoruz. Bugün bu rakam yeni nüfus sayımımızla birlikte 0.1''e yükseldi. Ancak Avrupa''da gerçekleşen 0.6 metreküp/kişi ve Amerika''da ise 1 metreküp/kişi yalıtım malzemesi tüketimine kıyasladığımızda bu, 70 milyonluk bir ülke için yine de yeterli değil. Türkiye''nin artık hızlı bir şekilde bu tempoya girmesi, yaptırımlarını, bütünleşik yönetmeliklerini ortaya koyması gerekiyor.

Yeni yangın yönetmeliği ile ilgili görüşleriniz nedir?
Enerji verimliliği sağlamak için yalıtım, ekonomik önlemlerin en başında geliyor. Ancak geliştirilecek detay, yapılacak uygulama ve seçilecek malzemelerde, malzemelerin yanmazlık özelliğine dikkat edilmesi, yangınla mücadeledeki en önemli unsur olarak baştan önlem alınmasını sağlayacaktır. Özellikle bitişik nizam yapılaşan çarpık şehirlerimizde yangın güvenliği gözardı edilemez. Can ve mal güvenliği, kayıpları en aza indirmek için tasarım ve seçim aşamasında hassasiyet gösterilerek, birbirleriyle uyumlu malzemelerin kullanımı çok önemli. Bu amaçla, en uygun ürünler, camyünü ve taşyünü ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünler, ses sönümleme kabiliyetleri ile insan sağlığını önemli oranda tehdit eden gürültü ve ses kirliliğine karşı yapılacak yalıtım için de ideal reçete oluşturuyor.

İzocam 2008 yılını nasıl kapatacak?
İzocam olarak 2007 yılında yatırımlarımızı tamamlayarak, camyünü ve taşyünü kapasitelerimizi neredeyse yüzde 100 arttırdık. 2006 yılına göre yüzde 18.1''lik bir büyüme kaydettik ve ciromuzu 260 milyon YTL''ye çıkardık. 2008 yılında 290 milyon YTL bir ciro hedefliyoruz. Bu cironun içinde 43 milyon dolarlık da ihracat hedefimiz bulunuyor. İhracatımızın yoğunluklu olduğu bölgeler, daha çok Ortadoğu ve Balkanlar. İsrail, Mısır ve Yunanistan''da ise camyünü ürünlerimiz ile pazar lideriyiz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.