Haberler

Fırat’ın defineleri

Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Olay
Zeugma antik kentinden çıkarılan gümüş sikkeler temizleniyor.

Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti’nden, 2000 yılında yapılan kurtarma kazıları sırasında çıkarılan gümüş sikkeler, Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) desteğiyle temizlenerek, sergilenmeye hazırlanıyor.

Roma İmparatorluğu döneminin en önemli kentlerinden biri olan ve ortaya çıkarılan eserleriyle tüm dünyanın ilgi odağı olan Zeugma Antik Kenti’nden, bugüne kadar yüzlerce eser çıkarıldı.

Ünlü mozaiklerinin yanı sıra eski Yunan döneminde ‘Savaş Tanrısı’ olarak adlandırılan ve yaklaşık 1800 yıl toprak altında kalan ‘Mars Heykeli’ de 2000 yılında yapılan kurtarma kazılarında çıkartılarak Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

En Büyük Koleksiyon...
2006 yılında yine AB fonlarından yararlanılarak kurtarma kazıları sırasında çıkartılan ve dünyanın en büyük koleksiyonu olan 100 bin adet bullanın, temizlenerek sergilenmesi dünyanın gözünü bir kez daha Zeugma’ya çevirmişti.

‘Zeugma Gümüş Sikkelerinin Envanteri ve Tanıtımı Projesi’ Koordinatörü Arkeolog Dr. Mehmet Önal, ‘Halep ve çevresinde bulunan Roma dönemi sikkeleriyle Zeugma’da bulunan Roma dönemi sikkelerini karşılaştırıp, nasıl bir etkileşim yaşandığını araştırarak, Gaziantep-Halep arasındaki sosyal, ticari ve kültürel ilişkileri saptamak istiyoruz’ dedi.

Önal, bu yılın ocak ayında başladıkları proje kapsamında şu ana kadar 2 bin 500 sikkenin temizleme işleminin tamamlandığını, 2 bin 150 sikkeninde envanterinin yapıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Şu ana kadar yapılan temizleme işlemlerinde anılan sikkelerde 12 farklı imparator ve bir adet imparatoriçenin portreleri bulundu. Bu imparatorlar arasında Suriyeli bir imparator olan I. Philippus Arabs, eşi Otocilia Severa ve oğlu II. Philip’in portreleri de bulunmaktadır.

Envanteri yapılan sikkelerin fotoğrafı çekilecek ve hem envanter defterine hem de bilgisayara kaydedilen sikkeler müze arşivinde ulaşılır hale gelecektir. Projenin tamamlanmasıyla Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde ‘Zeugma Gümüş Sikke Definesi’ teşhiri hazırlanarak, ziyaretçilerin görmesi sağlanacaktır."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.