Haberler

Sümer Park ‘Abdullah Gül’ oldu

Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel

Sümerbank’ı özelleştirip sonra da kapattılar. Adına bile tahammül edemeyenler şimdi de parktan ismini atıyor.

Malatya Belediye Meclisi kararıyla Sümer Park’ın ismi değiştirilerek, parka Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adı verildi. 1937 yılında Malatya’da kurulan Sümerbank fabrikası, 4 bin civarında işçi istihdam ediyordu. Fabrika, ekonomik getirilerinin yanında sosyokültürel katkısıyla Malatya’yı bugünlere taşıdı.

Yapılan değişikliğe Emek Partisi Malatya İl Başkanı Necdet Bali tepki gösterdi. Bali, Türkiye ve Malatya ekonomisine önemli katkıları olan bir kurumun kapatılmasının Malatya’yı önemli ölçüde etkilediğini vurgulayarak, “Hem tarihi olarak yarım asırdan fazla bir süre Malatya işçi emekçisine ekmek kapısı olmuştur; bunun yanı sıra Malatya’nın tarihine, kültürüne, sinema, tiyatro ve gazinolarıyla katkıda bulunan bir kurum. Malatya’yı Malatya yapan önemli bir kurum. IMF dayatmalarıyla önce fabrika kapatıldı. AKP’li Malatya Belediyesi tarafından buraya park alanı yapıldı. İlimizin can damarı kesilmiş oldu. AKP Hükümeti, Sümer Park özelleştirme politikasının uygulayıcısı. Öncelikle kapanmasına vesile olmuştur. Daha sonra da Sümerbank arazilerinin büyük bir kısmını park alanı haline getirmiştir. Bu politikaların sahipleri parkın Sümer Park olarak kalmasına dahi tahammül etmeyerek, parkın adını Abdullah Gül Parkı olarak değiştirmişlerdir” diye konuştu.

Yapılanın, Malatya tarihi ve kültürüne önemli bir haksızlık olduğunu vurgulayan Bali, “Bu kendi tarihimizi yok etmektir. Fabrikanın son kalıntısı olan ismine dahi tahammül etmemiştir AKP’li belediye. Bu karar bir an önce iptal edilmelidir. İsmi Sümer Park olarak kalmalıdır” diye konuştu.

Sümer Parkı neden Abdullah Gül Parkı oldu!
“Burası yıllarca pamuklu mensucat fabrikasında hizmet vermiş, ülke ekonomisine çok büyük katkılar sunmuş memurlarının ikamet ettiği lojmanların bulunduğu mekandı” diyor İbrahim Göçmen.

Bu mekanın bir bölümünün her ne kadar Halk Eğitim Merkezi’ne verilerek park alanına bir şekilde tecavüz edildiyse de diğer kalan kısmının iyi bir yürüyüş parkuru oluşturtuğun belirtiyor Göçmen.

“Birkaç gün önce toplanan Belediye Meclisi’nde; bu parkın isminin, seçilme durumu tartışmalara neden olan şimdiki cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün isminin verilerek değiştirildiğini duyduk” diyen Göçmen bu kararın Malatya halkı arasında çok da hoş karşılanmadığını vurguluyor. Göçmen “Bundan önce de MHP’li Başkan M. Yaşar Çerçi’nin, eski SSK şimdiki Beydağı Hastanesi karşısındaki Ankara asfaltı ile Boztepe semtini birbirine bağlayan kavşağa ‘Alpaslan Türkeş Bulvarı’ isminin vermeşti diye devam ediyor sözlerine. “Evet, Malatya belediye başkanlarımızın, Malatya ile hiçbir ilgisi olmayan, Malatya’ya görevleri süresinde ve görevli olmadıkları zamanda hiçbir katkıları olmayan ve yaptığı icraatlarla tartışılan, ancak belediye başkanlarının mensubu oldukları partilerin liderleri olmaktan başka hiçbir özelliği olmayan kişilerin isimlerini Malatya’daki hizmet mekanlarına vermekteki ısrarları her anlamda düşündürücüdür” diyen Göçmen bunun Malatya ve Malatyalılar adına kaygı verici olduğunu söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.