Haberler

Hasankeyf’te kazı çalışmaları başladı

Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Mardinike Camisi ile Sahil Sarayı’nın ortaya çıkarılması hedeflenen ilk aşamadan sonra, çoğu özel mülkiyette olan tarihi eserler kamulaştırılarak kazılacak, binalar restore edilecek, eserler tümlenecek. 

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te bu yılki kazı çalışmalarına başlandı. Hasankeyf Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Abdusselam Uluçam, GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca sağlanan 500 bin YTL ödenekle başlatılan kazı çalışmalarına ilk etapta ikisi öğretim üyesi 70 kişinin katıldığını söyledi.

Kazı çalışmalarına Mardinike Camisi mevkisinin temizlenmesiyle başladıklarını, yaklaşık bir hafta süreceğini anlatan Uluçam, ilk olarak geniş bir alanı kapsayan Mardinike Camisi ile “Sahil Sarayı” diye adlandırılan kompleksin ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. Prof. Uluçam, bu yıl yapılacak kazı çalışmalarını da şöyle anlattı:

“Bu yıl kazı çalışmaları 6 noktada yapılacak. Daha önceki kazılarda bulunan seramik, cam türü küçük objeler, kazı evi laboratuvarında tümlenip restore edilecek. Ayrıca bu kazı alanlarının analitik belgelenmeleri, çizimleri yapılacak. Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere Koç Camisi’nin mihrabı ve kapıları, Sultan Süleyman Camisi ile Rısk Camisi’nin kapısı, Büyük Saray ile Küçük Saray’ın sağlamlaştırma çalışmaları yapılacak. 2008 yılı çalışmaları, kültür varlıklarının onarımı ve ayakta kalmasına destek olacak çalışmalar şeklinde yapılacak. Tarihi mekanların büyük kısmı özel mülkiyette. Bu alanların kamulaştırılması için 2 yıldır çalışma yapılıyor.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.