Haberler

Sit alanına site yapılıyor

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla Altunizade Kavşağı’nın yanındaki sit alanı araziye, cami ve 3 katlı konutlardan oluşan site yapacak. Kurulun onayladığı teklif, CHP grubunun karşı çıkmasına rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oyçokluğuyla kabul edildi.

Üsküdar Burhaniye Mahallesi’ndeki Boğaziçi Köprüsü’ne 2 kilometre mesafede, sit alanı üzerindeki 95 dönüm arazi, İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıyla imara açıldı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Altunizade Kavşağı’nın yanındaki sit alanı araziye, cami ve 3 katlı konutlardan oluşan site yapacak. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Üsküdar Burhaniye Mahallesi’ndeki 95 dönümlük Birinci Derece Doğal sit alanı ve üçüncü derece Doğal Sit Alanın olan arazisine 4 katlı konutlar yapmaya karar verdi. 1/5000 ölçekli Üsküdar İlçesi, Büyük ve Küçük Çamlıca Doğal ve Kentsel Sit Koruma Alanı’nda kalan araziyle ilgili hazırlanan imar planı değişikliği teklifini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu.

4 kat 3’e indi, 35 bin m2 yeşil alan
İstanbul Büyükşehir Belediyesi araziyle ilgili plan tadilatının yapılmasına karar verdi. Belediye, arazi sit alanında olduğu için kararı incelenmek üzere İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sundu. Kararı inceleyen İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 4 kat yerine 3 katlı konutlar yapılması ve arazinin 35 bin metrekarelik kısmının yeşil alan olarak bırakılması koşuluyla sit alanında konut yapılmasına izin verdi.

Teklif önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi. Teklifle ilgili olarak hazırlanan Bayındırlık ve İmar Komisyonu raporunda, Şehir Planlama Müdürlüğü olumsuz görüş bildirdi. Şehir Planlama Müdürlüğü’nün görüşünde şöyle denildi: "Plan kararları ilgili mevzuat çerçevesinde şehircilik ilkeleri ve planlama esasları dahilinde bütüncül bir planlama yaklaşımı ile değerlendirilerek alınır. Plan bütününden bağımsız olarak tek bir parsel için karar oluşturmak şehircilik ilkeleri ve planlama esasları açısından uygun olmadığı gibi çevre yapılaşma koşullarından farklı olarak verilen yapılaşma değerleri ile de plan bütünlüğünü bozulmakta ve emsal teşkil edici nitelik kazanmaktadır."

Oy çokluğuyla kabul edildi
Sit alanındaki araziyle ilgili olarak 3 katlı konutlar, cami, park ve yönetici tesis alanı ile yol yapılmasına ilişkin hazırlanan ve koruma kurulu tarafından onaylanan plan tadilatı teklifi CHP grubunun karşı çıkmasına rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy çokluğuyla kabul edildi. Çevre ve Sağlık Komisyonu üyesi CHP’li Rüstem Olga, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun görevinin bu tür alanları imara açmak yerine korumak olduğunu belirterek, bu nedenle grup olarak ret oyu verdiklerini söyledi.

Son boş arazi
Altunizade Kavşağı’nı Boğaziçi Köprüsü’ne bağlayan yolun kuzeyinde kalan 95 dönümlük arazi, uydudan çekilen bu fotoğrafta bölgedeki son boş toprak parçası olarak dikkat çekiyor. Emlakçıların, parasal değerinin çok yüksek olduğunu belirttikleri araziye yapılacak sitenin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanacak. Çok değerli olan araziye 3 katlı konutların yanı sıra cami, park ve yönetici tesis alanı ile yol yapılmasına karar verildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.