Haberler

Damada Boğaz kıyağı

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Tatarer
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın genel müdür vekili olduğu GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ’nin, Boğaziçi Köprüsü yakınındaki 95 dönümlük araziye 120 villa yapmasına izin verdi. Arazi geçen yıl 3 kez ihaleye çıkartılmış ve son ihale tek katılımcı olan GAP İnşaat’a 344 milyon YTL’lik hasılat paylaşımıyla verilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin önceki gün gerçekleştirilen oturumunda TOKİ Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) mülkiyetindeki Üsküdar Burhaniye Mahallesi’ndeki 95 bin 939 metrekarelik arazinin plan tadilatı teklifi görüşüldü. Plan tadilatı raporuna göre, Altunizade Kavşağı ile Boğaziçi Köprüsü gişeleri arasında ve D-100 Karayolu’nun yanında bulunan araziye ilişkin İBB’nin 11 Temmuz 2005 tarihinde Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı (NİP) hazırladığı belirtilerek, plana göre ilgili arazinin yüzde 45.61’i yeşil alan, geri kalan kısmının ise yönetici merkezi ve konut alanı olarak tahsis edildiği kaydedildi. Kısmen 1’inci derece, kısmen de 3’üncü derece doğal sit alanında bulunan ve Boğaziçi siluetine sahip arazide konut yüksekliği ise 2 kat ile sınırlandırılmıştı. İBB’nin planlarına itiraz eden Emlak Konut GYO, söz konusu araziyle ilgili yeni bir plan tadilatı teklifini 4 Aralık 2006’da İBB’ye sundu. Emlak Konut’un teklifine göre arazideki yeşil alan miktarı yüzde 36.47’ye düşürülerek, arazinin 5 bin metrekarelik bölümü de dini tesis alanı olarak ayrıldı. Konut yüksekliğinin ise 4 kata çıkartılması istendi.

3. ihale damada
İBB Planlama Müdürlüğü, Emlak Konut’un plan teklifinin İmar Kanunu’na aykırı olduğu, yeşil alanları daralttığı, yolu ortadan kaldırdığı ve emsal teşkil edecek imar artışına neden olduğu gerekçeleriyle uygun bulmamasına karşın İBB, 4 kat yükseklik talebini 3 kata indirerek Emlak Konut’un teklifini 14 Mart 2007’de kabul etti. Söz konusu bölgenin sit alanında bulunması nedeniyle İBB’nin kabul ettiği plan teklifi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderildi. Koruma Kurulu da 16 Nisan 2008 tarihinde, küçük değişikliklerle teklif planını uygun buldu. CHP grubunun muhalefet şerhi koyduğu plan tadilatı İBB Meclisi’nde AKP’li üyelerin oyçokluğu ile kabul edildi.

TOKİ’nin bir iştiraki olan Emlak Konut GYO, söz konusu araziyi ilk kez 14 Haziran 2007 tarihinde, hasılat paylaşımı esasına dayalı konut projesi olarak ihaleye açmıştı. En yüksek rakamı veren Aktürk Yapı Endüstrisi ve Ticaret AŞ’nin verdiği teklif yeterli görülmediği için ihale yapılmamıştı. Temmuz 2007’de yapılan ikinci ihalede en iyi teklifi ise Güneri İnşaat firması vermiş ancak teklif yine beğenilmemişti. İki hafta sonra yapılan pazarlığa sadece GAP İnşaat firması katılmış ve TOKİ ile anlaşmıştı. Bu anlaşmaya göre firma, yapılacak konutlardan elde edilecek 344 milyon YTL hasılatın yüzde 50’sini idareye vermeyi kabul etmişti. Anlaşma ile inşaat izninin alınması da GAP firmasına bırakılmıştı.

Yine Çalık Holding

Sermayesi 76 milyon 500 bin YTL olan GAP İnşaat’ın sermayesinin 75 milyon 689 bin 100 YTL’si Çalık Holding’e ait. GAP İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı olan Ahmet Çalık’ın şirkette 765 bin YTL hissesi var. Geri kalan az miktardaki hisseler de diğer aile üyelerine ait. Başbakan’ın damadı Berat Albayrak ise şirkette, 1. derece imza yetkisine sahip genel müdür vekilliği görevini yürütüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.