Haberler

Türkiye''nin Kyoto kararına sevindik

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Semra Hoyraz
Kyoto Kenti Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa, Türkiye''nin kısa süre önce Kyoto Protokolü''nü imzalayacağını açıklamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Doğu batı arasında köprü olan Türkiye''nin, şu ana kadar Kyoto''yu imzalamamış diğer ülkelere de örnek olacağını belirtti.

Japonya''nın Kyoto Kenti Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa, Türkiye''nin Kyoto Protokolü''nü imzalama kararını sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Daisaku, Konya''da devam eden 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı''nda oturuma verilen arada basın mensuplarına açıklama yaptı. Çevre sorunlarının sadece Türkiye''yi ilgilendiren bir konu olmadığını vurgulayan Daisaku Kadokawa, bunun tüm dünyayı ilgilendirdiğini kaydetti.Türkiye''de ilk kez gerçekleştirilen Dünya Tarihi Kentler Konferansı''nda da daha önce başka ülkelerde yapılan konferanslarda olduğu gibi, çevre sorunlarıyla da yakından ilgilendiklerini dile getiren Daisaku, bu sorunlara yerel yönetimler olarak çözüm aradıklarını anlattı.

Doğu batı arasında köprü
Daisaku Kadokawa, Türkiye''nin kısa süre önce Kyoto Protokolü''nü imzalayacağını açıklaması hakkındaki görüşünün sorulması üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı: ''Türkiye''nin Kyoto Protokolü''nü imzalama kararını sevinçle karşıladık ve çok mutlu olduk. Türkiye''nin bu adımını, protokolün dünyada yaygınlaşması için önemli bir adım olarak görüyoruz. Doğunun ve Batının ortasında bir köprü durumunda olan Türkiye''nin protokolü imzalaması, şu ana kadar Kyoto''yu imzalamamış ülkeler için de örnek olacaktır. Yani Türkiye''nin, bu çevre protokolünün dünyada daha da kabul görmesinde etkin rol oynayacağını düşünüyorum.''

Asya ülkeleri daha fazla duyarlı olmalı
Türkiye''nin aynı zamanda hem sanayi hem de tarım ülkesi olduğuna işaret eden Daisaku Kadokawa bu özelliğiyle Türkiye''nin dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer aldığını bildirdi. Türkiye''nin, bu özelliğini koruması için Kyoto Protokolü''nü imzalamasının büyük yarar sağlayacağını söyleyen Daisaku Kadokawa, Asya kıtasında tabiatı yenmek yerine onunla birlikte yaşama kültürünün yaygın olduğunu belirtti. ''Şu anda bu kültürden uzaklaşıldığı için çevresel sorunlar yaşıyoruz" diyen Daisaku Kadokawa, yeniden bu düşünceye dönülmesi için Asya ülkelerinin daha fazla duyarlı olması ve iş birliği yapmasına ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

54 ülkenin belediye başkanları Konya''da buluştu
Konya Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 4. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı törenle açıldı.TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi''nde düzenlenen açılışa Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen ile çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılan programlarla Konya''nın ve Türkiye''nin dünyaya vereceği değerlerin en güzel şekilde tanıtıldığını söyledi. Dünyanın 54 ülkesinden gelen belediye başkanlarını bir araya getiren fuarda, 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı ile aynı zamana gelmesinin önemine dikkat çekildi. Konya''nın dışa açılma sürecinin hızlı devam ettiğini ve yapılan programlarla Türkiye''nin dünyaya en iyi şekilde tanıtıldığını belirten Başkan Akyürek, fuarların hem ekonomiye katkısı olduğunu, hem de katılımcılar arasında yakınlaşmayı sağladığını söyledi. Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Konya''da olmanın heyecan verici olduğunu belirterek, Japonya''ya döndüğünde heyecanını Japon halkı ile paylaşacağını ve Konya ile Kyoto arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bundan sonra daha fazla çalışacağını ifade etti.

Konya''da tarihi kentlerin bir araya gelerek dünya kamuoyunu oluşturduğunu söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen, 54 ülkeden gelen konukların hoşgörü şehri Konya''da yapılmasının isabetli bir karar olduğunu kaydetti. Konya Valisi Osman Aydın da, tarım ve sanayisi ile öne çıkan Konya''nın son yıllarda fuarlar ile de adını duyurduğunu belirterek, hem Tarihi Kentler Konferansı, hem de Belediye İhtiyaçları Fuarı nedeniyle Başkan Akyürek''e teşekkür etti. Konuşmaların ardından Konya Belediyeler Birliği tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Soysal İçerikli Proje yarışmasında dereceye giren Konya Büyükşehir Belediyesi''nin ödülünü Başkan Tahir Akyürek, Edibe Sözen''in elinden aldı.

Alman Milletvekilleri Selçuk Üniversitesi''ni ziyaret etti
Alman Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Uta Zapf, Alman Frederick Eberk Vakfı Yöneticileri, Selçuk Üniversitesi''ni ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir ile görüşen Almanya Parlamenterler Birliği üyelerinden oluşan 13 kişilik heyet üniversite ile ilgili bilgi aldı. Heyet, Türk-Alman Üniversitesi''nin kurulması için çaba vereceklerini, eğitim alanındaki işbirliğini artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Milletvekilleri Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "11.Dünya Tarihi Kentler Konferansı"na katılmak için Konya''da bulunuyor. Milletvekili Uta Zapf, Türkiye''nin son yıllarda ilerleme alanında atağa kalktığını belirterek, "Gelişen bölgeleri görmek bizim açımızdan faydalı oluyor. Ankara, İstanbul dışında şehirleri görme fırsatı bulduk. Türkiye''deki ilerlemelerde eğitimin de büyük rolü olduğuna inanıyoruz. Üniversitenizle ilgili sizlerden bilgi almaya geldik. Hangi alanlarda eğitim veriyorsunuz, öğrencileri geliştirme olanaklarınız neler, eğitimde Alman-Türk işbirliği ne seviyede bunları öğrenmek istiyoruz" dedi. Akdeniz kıyısında bile yüksekokulumuz var diyen Prof. Dr. Bilir, "Üniversitemizde Almanca destekli eğitim veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Alman Üniversiteleri ile bilimsel çalışmalar içerisinde bulunacağız. İstanbul''da açılması planlanan Türk-Alman Üniversitesi''nin bir fakülte, birim ya da şubesinin de Konya''da olmasını istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapacağız" diye konuştu. Sokrates ve Erasmus Programları kapsamında önümüzdeki yıllarda Selçuk Üniversitesi''nden 300 öğrencinin yurtdışına gideceğini, Avrupa Üniversiteleri''nden de 300 öğrencinin Konya''ya geleceğini vurgulayan Bilir, geçen yıl Çumra Meslek Yüksekokulu''ndan Almanya''ya öğrencilerin staj için gittiğini, bu tür eğitim alışverişlerinin artarak devam edeceğini ifade etti. Milletvekili Uta Zapf, Türkiye''nin en büyük Üniversitesi''ni tanıma fırsatı yakaladıklarını belirterek, "Özellikle Konservatuvar'' ınızda verilen doğu ve batı müzik tarzlarından çok memnun olduk. Konya''da ney''in sesini dinledik ve çok etkilendik. Bu alanda da işbirliği yapılabilir" dedi. Rektör Yardımcısı Bilir, konuşmalardan sonra Zapf''a Selçuk Üniversitesi''nin amblemi bulunan çini tablo hediye etti. 

Dostluk bağlarını güçlendirdiler 
Konya Büyükşehir Belediyesi''nin ev sahipliğinde düzenlenen 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı''na katılan 54 ülkenin temsilcileri Konya''nın tarihi mekanlarını geziyor. Kilistra, Çatalhöyük ve Mevlana Müzesi''ni gezen konuklar, akşamda sema gösterisi izledi. Başkan Tahir Akyürek, Konya''da kurulan dostluk bağlarının devam etmesini dileyerek, insanlık ailesinin fertleri olarak dünyaya hizmet ettiklerini ifade etti. Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa ise, dilleri ve dinleri farklı olsa da herkesin kardeş olduğunu söyledi. Konferansın ilk günü Hellenistik ve Roma çağından izlerin olduğu Kilistra''da ışık gösterileri eşliğinde açık havada akşam yemeğine katılan konuklar, ikinci gün dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük''e gittiler. Burada yetkililerden bilgi alan konuklar, kazı çalışmalarını ve tarihi eserleri ilgiyle izlediler. Akyürek, Konya''da bulunan 54 ülkenin temsilcilerinin yaşadıkları şehirlere ve dünyaya hizmet ettiğini belirterek, Konya''da kurulan dostluk bağlarının bundan sonra da devam etmesini diledi. Daisaku Kadokawa ise, dilleri ve dinleri farklı olsa da herkesin kardeş olduğunu belirterek, bunu Konya''da bir kez daha yaşayarak gördüklerini söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.