Haberler

Ankara Belediyesi: Her suda biraz arsenik olur

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörü’nün “Kızılırmak suyunda tehlikeli oranda arsenik var” açıklamasına karşı, her suda arsenik bulunabileceği söyledi, tehlike olmadığını iddia etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Kesikköprü Barajı’ndan numune alarak analiz yapan kurumların raporlarında da arsenik sonuçlarının numunenin alındığı tarihe bağlı olarak değişiklik gösterdiği savunuldu. Kızılırmak suyu hakkındaki haberlerin ardından çeşitli kurumların, kuruluşların ve üniversitelerin Kızılırmak ham suyuyla ilgili yaptıkları analizlerin 4 Aralık 2007’den itibaren ASKİ’nin internet sitesinde yayımlandığı hatırlatıldı.

Raporlar arasında, ASKİ, Devlet Su İşleri, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hıfzıssıhha ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun raporlarının yer aldığı belirtilen açıklamada, ODTÜ’nün raporunun, İnşaat Mühendisleri Odası ve Kimya Mühendisleri Odası yetkililerinin Kesikköprü Barajı’ndan aldığı numunelerin, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Analiz Laboratuvarı’nda tahlil edilmesiyle hazırlandığı kaydedildi.

ODTÜ’nün raporunun, Kimya Mühendisleri Odası’nın internet sitesinde yayımlandıktan sonra alındığı ifade edilen açıklamada, Kimya Mühendisleri Odası’nın Kızılırmak suyu konusunda ilk günden bu yana Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhinde bir tutum izlediği ileri sürüldü.

Raporun tamamen Kimya Mühendisleri Odası’nın internet sitesinde yer aldığı şekliyle kullanıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ASKİ’nin internet sitesinde ve Büyükşehir Ankara Bülteni’nde bu raporlar, ‘ODTÜ tarafından yapılan analiz’ başlığı ile yayımlanmıştır. Bu analizler hiçbir zaman söylendiği gibi ‘Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’ye yaptırdığı analiz’ olarak verilmemiştir. Diğer yandan, ODTÜ tarafından yapılan yazılı açıklamada raporun içerisinde yer alan ‘Yerinde yapılan iletkenlik, pH ve sıcaklık ölçümlerinin dip, orta ve yüzey seviyeleri için ortalamaları çizelge-3’te verilmiştir’ cümlesinin raporun orijinalinde bulunmadığı ifade edilmiştir. Bu rapor Kimya Mühendisleri Odası’nın sayfasından aynen alındığı için raporun içerisinden herhangi bir kısım çıkarılmamış, orijinaline sadık kalınarak kullanılmıştır. Raporun internette yer alan halinde ise bu cümle ve çizelge-3 tablosu yer almaktadır. Rapor internette halkın kullanımına sunulduğu için bu raporun izinsiz kullanıldığını iddia etmek anlamsızdır.”

Arsenik Miktarı 1 Mikrogram/L''nin Altındadır
Açıklamada, “ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut tarafından çeşitli televizyon kanallarında Kızılırmak suyuna ait raporların eski olduğu, o raporda arseniğin ölçülemeyecek kadar küçük çıktığı (yani 0) ancak yeni yapılan ölçümlerde Kızılırmak ham suyunun arsenik miktarının 10 mikrogram/L’nin üzerinde çıktığı ifade edilmiştir” denildi.

Arsenik’in tüm su kaynaklarında mevsimlere ve yağış rejimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir madde olduğu ifade edilen açıklamada, zaman zaman Çamlıdere ve Kurtboğazı ham sularında da arseniğe rastlandığı belirtildi.

Kesikköprü Baraj suyundan 4 Aralık 2007 tarihinde ASKİ tarafından alınan numunede de arsenik oranının 8 mikrogram/L olarak ölçüldüğüne işaret edilen açıklama şöyle:

“Yönetmeliklerde izin verilen değer ise 10 mikrogram/L’dir. İvedik Arıtma Tesisleri’nde havalandırma ve alüminyum sülfat ile çöktürme metotları sayesinde yüzde 92 oranında arsenik giderimi sağlanmaktadır. Ayrıca tesisimizde bulunan, ancak şu anda ihtiyaç olmadığı için kullanmadığımız kireçle yumuşatma metoduyla da yüzde 95’in üzerinde arsenik giderimi mümkün olmaktadır. Ankara’nın şebeke suyundaki arsenik miktarı 1 mikrogram/L’nin altındadır. Diğer yandan, Kesikköprü Barajı’ndan numune alarak analiz yapan kurumların raporlarında da arsenik sonuçları numunenin alındığı tarihe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak bu hiçbir zaman bir tehlike arz edecek durumda değildir. Sayın ODTÜ Rektörü Ural Akbulut’un açıklamasında yer aldığı gibi mevcut arsenik miktarı arıtma tesisinde kolaylıkla arıtılarak şehre 1 mikrogramın altında değerlerde içilebilir nitelikte verilmektedir. Görüldüğü gibi Ankara’nın şebeke suyunda hiçbir problem bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla bu suyu tüketebilir.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.