Haberler

İstiklal’deki tarihi sokaklar da ‘yenileniyor’

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Tarlabaşı’nda gelecek yıl hayata geçirilecek “yenileme” projesi İstiklal Caddesi’ne doğru kayıyor. İlk etapta Sakızağacı ve Yeşilçam sokaklarının yenileneceği belirtilerek, binaların boşaltılması istendi.

İstiklal Caddesi’ndeki Sakızağacı ve Yeşilçam sokaklarının da Tarlabaşı yenileme projesine dahil edilmesi gündeme geldi. Yıllardır hizmet veren Sinepop Sineması, Hacı Abdullah Lokantası ve daha bir çok işletme bu iki sokakta bulunuyor. Mülk sahipleri, yenilemenin sadece bu iki bölgede yapılmasını sokakların yapımı devam eden alışveriş merkezi inşaatına dahil edilmek istenmesine bağlıyor.

Sinepop Sineması sahibi Mehmet Soyarslan, projeyle ilgili “İnşaat 28-30 metre kazılmış ve kendi yaptığı plan doğrultusunda yapılıyor. Bütün bunların hepsi kaldırılacak, bu planlar değiştirilecek” diye konuştu. Soyarslan, “Sanki burası yıkılıp yapılma ihtiyacı duyulan çöküntü içinde bir alanmış gibi bizim üzerimize doğru bir baskı unsuru yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

Hacı Abdullah Lokantası sahibi Abdullah Koruk ise şu ifadeleri kullandı:

“Zaten bu inşaattan biz 3 senedir epey mağdur olduk. Hem müşteriden, hem de görültü bakımından. Bir şey yapılması gerekiyorsa biz kendimiz yaparız. Neden belediye? Bir başkasını araya sokalım. Gaye üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.”

Beyoğlu Belediyesi ise mülk sahiplerinin onayını almadan yenileme yapmayacaklarını açıkladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.